reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?

Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?

Odwrócona hipoteka to dla seniorów szansa na dodatkowe źródło dochodu. Na czym polega odwrócona hipoteka i czy na pewno warto się na nią decydować?

W naszym kraju nie ma jeszcze przepisów regulujących odwróconą hipotekę. Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem takiej ustawy. Jednak na rynku działają już podmioty oferujące podobne mechanizmy.

Koncepcja ta, zgodnie z nazwą, oparta jest na zasadzie odwrotnej do kredytu hipotecznego. W ramach umowy odwróconej hipoteki instytucja finansowa zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty na rzecz drugiej strony, która w zamian zrzeka się po śmierci praw do posiadanej nieruchomości. Takie rozwiązanie ma być kierowane głównie do samotnie żyjących seniorów, którzy nie mają komu zostawić posiadanego mieszkania czy domu. Same wypłaty mogą przybierać różne formy, np. regularnych, comiesięcznych rat lub jednorazowej płatności całej sumy. Należy jednak zaznaczyć, że wysokość otrzymanego świadczenia jest zależna od dwóch czynników: wartości samej nieruchomości oraz wieku starających się o nie osób. Średnia długość życia kobiet jest wyższa, w związku z czym mogą one spodziewać się niższych wypłat, niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn.

Zobacz także: Najtańszy kredyt na rynku – kiedy możesz go wziąć?

Sam pomysł wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla starszych osób, które często posiadają nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach, przedstawiające wysoką wartość. Dzięki odwróconej hipotece mogą one skorzystać z tej sytuacji i polepszyć swoje warunki bytowe. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w czasach, kiedy znacznie wzrastają wydatki na opiekę medyczną i lekarstwa.

Warto także przyjrzeć się drugiej stronie medalu. Trzeba pamiętać, że instytucje finansowe, które proponują takie rozwiązania, są nastawione na zysk. W tym wypadku cały system opiera się na różnicy między realną wartością nieruchomości a kwotą, która wypłacana jest ich właścicielom. Senior decydujący się na taki krok musi liczyć się z faktem, że otrzyma jedynie pewną część wartości posiadanej nieruchomości. Najczęściej podaje się tutaj przedział od 70% do nawet 30% jej wartości. W związku z tym przed złożeniem podpisu na umowie warto się dobrze zastanowić, czy po pierwsze nieruchomość została właściwie wyceniona i czy aby na pewno to wyjście jest najkorzystniejsze. Z czysto finansowego punktu widzenia bardziej opłacalna może być po prostu sprzedaż posiadanej nieruchomości i najem innej. W takim wypadku senior będzie mógł dowolnie dysponować całą kwotą równą wartości nieruchomości.

Zobacz także: Na rynku jest coraz więcej kart zbliżeniowych

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odwrócona hipoteka to dla seniorów szansa na dodatkowe źródło dochodu.
Odwrócona hipoteka to dla seniorów szansa na dodatkowe źródło dochodu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama