reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt we franku szwajcarskim prawie nieosiągalny

Kredyt we franku szwajcarskim prawie nieosiągalny

Kredyt we franku szwajcarskim jest prawie nieosiągalny. Tylko trzy banki mają w go w swojej ofercie. Aby uzyskać kredyt we franku, trzeba spełnić warunki nieosiągalne dla przeciętnego kredytobiorcy.

Bank BPH poinformował, że od dnia 14 września br. wycofuje ze swojej oferty wszystkie kredyty udzielane w walutach obcych. Jest to szczególnie istotne w przypadku pożyczek denominowanych w szwajcarskiej walucie, ponieważ bank ten pozostawał jedną z niewielu instytucji oferujących jeszcze takie kredyty. Brak możliwości zaciągnięcia zobowiązania w euro nie będzie tak dotkliwy dla klientów, ponieważ znalezienie alternatywnego rozwiązania będzie łatwe – kredyty w europejskiej walucie ma w swojej ofercie kilkanaście banków, a wymogi stawiane potencjalnym kredytobiorcom nie są wygórowane. Jednak wycofanie z oferty kredytów we franku szwajcarskim z pewnością ograniczy osoby zainteresowane takim finansowaniem.

Kredyt we franku tylko w trzech bankach

Po zmianach w Banku BPH aktualnie na rynku pozostaną tylko 3 instytucje oferujące kredyty we franku szwajcarskim. Jednak niejednokrotnie wymogi stawiane klientom są niemal niemożliwe do spełnienia. W Deutsche Banku podstawowym wymogiem jest poziom uzyskiwanego dochodu. O kredyt we franku szwajcarskim mogą ubiegać się osoby, których minimalny dochód netto jest nie niższy niż 50 tysięcy złotych. Z kolei w Banku PKO BP wnioskodawca musi dysponować wkładem własnym na poziomie minimum 25 procent. Jednocześnie marże dla takich kredytów są na tyle wysokie, że oprocentowanie kredytu we franku szwajcarskim jest porównywalne z oprocentowaniem kredytu w złotych, który nie niesie za sobą ryzyka kursowego. Ostatnim bankiem, który jest w stanie udzielić kredytu w szwajcarskiej walucie, jest Bank Nordea. Jednak również i tutaj klient musi dysponować wkładem własnym na poziomie minimum 10 procent, a przy niższych dochodach nawet 20 procent.

Zobacz także: Bank BPH wycofał się z udzielania kredytów we franku

Czy frank wróci do oferty kredytów?

Decyzja Banku BPH wpisuje się w ciąg ostatnich informacji, które dotarły z rynku. Kilka tygodni temu kredyt we franku wycofały ze swojej oferty mBank, Multibank i Alior Bank. Zmiany te wynikają przede wszystkim z trudności z pozyskaniem szwajcarskiej waluty na rynku międzybankowym. Na ewentualny powrót takich kredytów do ofert bankowych możemy liczyć tylko w sytuacji zmniejszenia popytu na franka szwajcarskiego, który uznawany jest za najbezpieczniejszą walutę świata. W obecnej sytuacji na rynku finansowym nie należy oczekiwać, że nastąpi to w najbliższych miesiącach. Tym samym dla kredytobiorców pozostają kredyty w euro lub w naszej rodzimej walucie.

Zobacz także: Szwajcarski Bank Narodowy broni kursu franka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt we franku szwajcarskim jest prawie nieosiągalny. Fot. Fotolia
Kredyt we franku szwajcarskim jest prawie nieosiągalny. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama