reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kiedy kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”?

Kiedy kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”?

Kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”, jeżeli naruszy zasady, które wprowadziła nowelizacja ustawy, dotycząca programu. Nowe zasady obejmują zarówno przyszłych kredytobiorców, jak i tych, którzy już spłacają kredyt w ramach „Rodziny na Swoim”.

Ustawodawca wprowadził kilka nowych ograniczeń, których złamanie może doprowadzić do wstrzymania dofinansowania. Zgodnie z ostatnią interpretacją Ministerstwa Infrastruktury zamieszczoną na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego zmiany w noweli dotyczą wszystkich, również tych, którzy złożyli wniosek lub podpisali umowę przed 31 sierpnia 2011 r.

Utrata prawa do otrzymywania dopłat

Ustawodawca poszerzył katalog sytuacji, w których kredytobiorca traci prawo do otrzymywania dopłat. Do tej pory wstrzymywano dopłaty jedynie w przypadku, kiedy kredytobiorca nie spłacał zaciągniętego kredytu hipotecznego. Zgodnie z prawem, w chwili postawienia kredytu w stan natychmiastowej wymagalności kredytobiorca był dodatkowo zobowiązany do zwrotu otrzymanych dopłat. Obecnie dodano dwie nowe sytuacje, które skutkują wstrzymaniem rządowego wsparcia. Główny dysponent środków pomocowych, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, zaprzestaje udzielania dopłat w przypadku nabycia przez kredytobiorcę innej nieruchomości mieszkaniowej lub w momencie zmiany sposobu użytkowania kredytowanej nieruchomości na cel inny niż zaspokojenie własnej potrzeby mieszkaniowej. W praktyce oznacza to, że w trakcie otrzymywania dopłat nie można kupić czy otrzymać w darowiźnie innej nieruchomości. Wyjątek stanowi tylko nabycie prawa do nieruchomości w drodze spadku i w tej sytuacji kredytobiorca nie traci prawa do finansowego wsparcia. Dopłaty zostaną wstrzymane także, gdy objęte programem mieszkanie zostanie wynajęte osobom trzecim.

Zobacz także: Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro

W sytuacji, gdy kredytobiorca nabędzie prawo do innej nieruchomości lub zmieni sposób użytkowania kredytowanego domu lub mieszkania zobowiązany jest poinformować o tym bank w ciągu 14 dni. Jeśli tego obowiązku nie dopełni, wówczas bank wypowiada umowę kredytową i stawia wierzytelność w stan natychmiastowej wymagalności. Wówczas kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu pozostałej kwoty kapitału, ale także do wypłaconych do tej pory dopłat.

Oznacza to, że jeżeli kredytobiorca skorzystał z kredytu np. 2 lata temu, a teraz zakupi inną nieruchomość, wówczas utraci prawo do otrzymywania dalszych dopłat. Co więcej, będzie zobowiązany także do zwrotu wypłaconych dopłat. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Infrastruktury nowe zasady programu „Rodzina na Swoim” zmieniają „reguły gry” nie tylko dla nowych kredytobiorców, ale także dla klientów, którzy swoje kredyty spłacają już od kilku lat.

Zobacz także: Raty kredytów w złotych nie zdrożeją

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”, jeżeli naruszy zasady, które wprowadziła nowelizacja ustawy.
Kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”, jeżeli naruszy zasady, które wprowadziła nowelizacja ustawy.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama