reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Obniżka stóp procentowych nie przyniesie niższych rat kredytu we wszystkich bankach. Zmniejszenie rat kredytu we franku zależy od tego, jak często banki aktualizują oprocentowanie.

W związku z obawami o stan gospodarki kraju, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe niemal do zera. W efekcie trzymiesięczny LIBOR (LIBOR 3M), decydujący o oprocentowaniu kredytów we franku, w ciągu dwóch tygodni spadł z poziomu 0,18 do 0,01 proc. Taka zmiana oznacza spadek oprocentowania kredytów we frankach i rat wyrażonych w szwajcarskiej walucie o ok. 2 proc.

LIBOR (London Interbank Offered Rate) to oprocentowanie kredytów międzybankowych kalkulowane i publikowane przez Thomson Reuters na podstawie stawek zgłaszanych przez banki zrzeszone w British Bankers' Association (BBA). Polskich kredytobiorców najbardziej interesuje LIBOR CHF, czyli liczony dla franka szwajcarskiego. Jest on podstawą wyliczania oprocentowania kredytów rozliczanych w tej walucie. I choć dużo większe zmiany w racie każdego miesiąca powodują wahania kursu franka, warto wiedzieć, jak zmienia się oprocentowanie kredytu, bo w każdym banku panują inne zasady.

Zobacz także: Jak zarobić na franku szwajcarskim?

W bankach mających w portfelach kredyty hipoteczne we franku najczęściej stosowaną stawką jest LIBOR 3M. Mogłoby więc się wydawać, że klienci mają aktualizowane oprocentowanie raz na trzy miesiące. Ale nie do końca tak jest. Mazowiecki Bank Regionalny, mBank i MultiBank mogą uaktualniać stawki co miesiąc. W MR Banku zmiana następuje pierwszego dnia miesiąca, a do wyliczenia LIBOR-u na najbliższe 30 dni brana jest średnia arytmetyczna z poprzedniego miesiąca. W mBanku i MultiBanku znaczenie ma LIBOR z przedostatniego dnia roboczego miesiąca, ale tylko pod warunkiem że będzie niższy lub wyższy od poprzednio ustalonego o co najmniej 0,1 p.p. Aktualnie w bankach z grupy BRE LIBOR 3M dla kredytów we franku wynosi 0,11 proc., fixing z 18 sierpnia br. wyniósł 0,01 proc., jeśli poziom ten utrzyma się do 30 sierpnia, klientom tych dwóch banków spadnie oprocentowanie, gdyby tego dnia wyniósł 0,02 proc. – zmiany nie będzie.

W Banku Millennium, Eurobanku i Raiffeisenie zmiana nastąpi w październiku, bo nowe stawki obowiązują od nowego kwartału kalendarzowego. W bankach tych nie ma warunku co do wielkości zmiany, zatem stawka w czwartym kwartale 2011 roku będzie taka jak pod koniec września i wszystko wskazuje na to, że od października klienci tych banków zapłacą niższe raty (wyrażone we frankach). Podobne zasady stosuje Getin Bank, który stawki uaktualnia w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu, ale pod warunkiem zmiany o co najmniej 10 p.b. Dotychczasowa stawka wynosiła 0,26 proc., od września będzie to 0,14 proc., a jeśli LIBOR pozostanie na poziomie 0,01 proc., w grudniu nastąpi kolejna obniżka oprocentowania.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obniżka stóp procentowych nie przyniesie niższych rat kredytu we wszystkich bankach.
Obniżka stóp procentowych nie przyniesie niższych rat kredytu we wszystkich bankach.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama