reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak zmieni się program rządowej dopłaty “Rodzina na Swoim”?

Jak zmieni się program rządowej dopłaty “Rodzina na Swoim”?

Program „Rodzina na Swoim” jest programem rządowych dopłat, polegającym na wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Program działa z powodzeniem od 2006 roku. Niestety, mimo ogromnej popularności, młode małżeństwa i rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą ubiegać się o wzięcie w nim udziału jedynie do 31 grudnia 2012 roku.

Nowe kryteria ubiegania się o dopłaty

Ustawa znowelizowana przez Sejm na początku czerwca zupełnie zmienia warunki przyznawanego Polakom kredytu z dopłatą. Najbardziej bolesną zmianą jest ustalenie nowych limitów cenowych. Tym razem wartość mnożnika cen spadła z 1,4 do 1,1. W związku z tym, limit ceny mieszkania, do którego otrzymamy dopłatę skurczył się. Według ekspertów może to skutkować znacznym pomniejszeniem puli mieszkań przeznaczonych do kredytu z dopłatą. Raz na zawsze zostały z niej wyłączone mieszkania z drugiej ręki. Na spłatę tego typu nieruchomości nie otrzymamy już pomocy ze strony państwa. Zmniejszenie mnożnika cen będzie więc skutkowało wyłączeniem z dopłaty także wielu nowych mieszkań od dewelopera.

Zobacz także: "Rodzina na Swoim": to już 100 tys. rodzin

Wiek kredytobiorcy nie bez znaczenia dla otrzymania dopłaty

Kolejną, istotną zmianą w programie “Rodzina na Swoim” jest sprecyzowanie górnej granicy wieku kredytobiorcy starającego się o dopłatę. Odtąd rząd będzie pomagał tylko tym Polakom, którzy nie zdołali jeszcze ukończyć 35 roku życia. Finalna spłata kredytu hipotecznego powinna mieć miejsce nie później niż w wieku 70 lat. 10 czerwca Sejm przegłosował zmiany dotyczące włączenie do programu singli. O tym, czy osoby nie będące w związku małżeńskim będą mogły skorzystać z programu zdecyduje na początku lipca Senat.

Co przyniesie rok 2013?

Zobacz także: Ostatnia chwila na skorzystanie z programu "Rodzina na Swoim"

Dziś wiadomo już, że decyzją rządzących program wygasa z dniem 31.12.2012 roku. Mamy więc jeszcze ponad rok na złożenie wniosku o przyznanie kredytu preferencyjnego. Głównym warunkiem jest jednak pozostawanie w związku małżeńskim. O ośmioletniej dopłacie do odsetek możemy jednak zapomnieć, jeśli staramy się kupić mieszkanie większe niż 75 metrów kwadratowych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Program "Rodzina na Swoim" działa z powodzeniem od 2006 roku. Fot. Fotolia
Program "Rodzina na Swoim" działa z powodzeniem od 2006 roku. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama