| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak zmieni się program rządowej dopłaty “Rodzina na Swoim”?

Jak zmieni się program rządowej dopłaty “Rodzina na Swoim”?

Program „Rodzina na Swoim” jest programem rządowych dopłat, polegającym na wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Program działa z powodzeniem od 2006 roku. Niestety, mimo ogromnej popularności, młode małżeństwa i rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą ubiegać się o wzięcie w nim udziału jedynie do 31 grudnia 2012 roku.

Nowe kryteria ubiegania się o dopłaty

Ustawa znowelizowana przez Sejm na początku czerwca zupełnie zmienia warunki przyznawanego Polakom kredytu z dopłatą. Najbardziej bolesną zmianą jest ustalenie nowych limitów cenowych. Tym razem wartość mnożnika cen spadła z 1,4 do 1,1. W związku z tym, limit ceny mieszkania, do którego otrzymamy dopłatę skurczył się. Według ekspertów może to skutkować znacznym pomniejszeniem puli mieszkań przeznaczonych do kredytu z dopłatą. Raz na zawsze zostały z niej wyłączone mieszkania z drugiej ręki. Na spłatę tego typu nieruchomości nie otrzymamy już pomocy ze strony państwa. Zmniejszenie mnożnika cen będzie więc skutkowało wyłączeniem z dopłaty także wielu nowych mieszkań od dewelopera.

Zobacz także: "Rodzina na Swoim": to już 100 tys. rodzin

Wiek kredytobiorcy nie bez znaczenia dla otrzymania dopłaty

Kolejną, istotną zmianą w programie “Rodzina na Swoim” jest sprecyzowanie górnej granicy wieku kredytobiorcy starającego się o dopłatę. Odtąd rząd będzie pomagał tylko tym Polakom, którzy nie zdołali jeszcze ukończyć 35 roku życia. Finalna spłata kredytu hipotecznego powinna mieć miejsce nie później niż w wieku 70 lat. 10 czerwca Sejm przegłosował zmiany dotyczące włączenie do programu singli. O tym, czy osoby nie będące w związku małżeńskim będą mogły skorzystać z programu zdecyduje na początku lipca Senat.

Co przyniesie rok 2013?

Zobacz także: Ostatnia chwila na skorzystanie z programu "Rodzina na Swoim"

Dziś wiadomo już, że decyzją rządzących program wygasa z dniem 31.12.2012 roku. Mamy więc jeszcze ponad rok na złożenie wniosku o przyznanie kredytu preferencyjnego. Głównym warunkiem jest jednak pozostawanie w związku małżeńskim. O ośmioletniej dopłacie do odsetek możemy jednak zapomnieć, jeśli staramy się kupić mieszkanie większe niż 75 metrów kwadratowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »