reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Co przynosi większy zysk: udział w hotelu czy lokata?

Co przynosi większy zysk: udział w hotelu czy lokata?

Zainwestować w condo-hotel czy lepiej odłożyć pieniądze na lokatę? A jeśli inwestować - to gdzie? Firmy oferujące inwestycyjny zakup części hotelu gwarantują często zyski od 6 do 10% w skali roku.  Przeciętne oprocentowanie lokaty obecnie wynosi 4,5%. Wynik wydaje się oczywisty. Ale nie uwzględniliśmy tu kilku ważnych czynników będących nie bez znaczenia, jeśli chodzi o nasz zysk...

Kalkulacje firm proponujące udziały w condo-hotelach w reklamowanym zysku nie uwzględniają jednak wszystkich kosztów: ubezpieczenia, utrzymania i podatków jakie będzie musiał ponosić właściciel. Home Broker sprawdził więc, ile rzeczywiście można zarobić na takiej inwestycji. Ich rentowność może być blisko trzykrotnie wyższa niż oferowana przez przeciętną lokatę. Ryzyko jest jednak wyższe. Dlaczego?

Zobacz także: Wynajem w systemie condo - ile zyskujesz, ile tracisz?

Rosnące stopy procentowe z opóźnieniem przekładają się na wzrost oprocentowania lokat. Od początku tego roku Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy czterokrotnie – w styczniu, kwietniu, maju i czerwcu. Za każdym razem dokonywana była zmiana o 0,25 pp. Dla porównania w styczniu nowo założone lokaty o terminie od miesiąca do trzech były oprocentowane na 4% w skali roku. W kwietniu było to zaledwie o 0,2 pp. więcej – podaje Narodowy Bank Polski. Bez wątpienia jest to czynnik, który ogranicza atrakcyjność inwestowania w condo-hotele. I tak można na nich zarobić znacznie więcej niż na lokacie – wynika z badań przeprowadzonych przez Home Broker.

Zgodnie z zapewnieniami firm oferujących na sprzedaż pokoje hotelowe, zyski z takiej inwestycji mogą sięgnąć od 6 do 10% wartości nieruchomości w skali roku. Jest to jednak jedynie wysokość osiąganych przychodów, czyli tzw. rentowność brutto. O prawdziwie osiąganych dochodach można mówić na podstawie wskaźnika rentowności netto, a więc takiego który uwzględnia nie tylko dochody ale i wszystkie koszty niezbędne do poniesienia. Są one bardzo zróżnicowane w poszczególnych inwestycjach. Mogą jednak należeć do nich następujące elementy:
1. czynsz, na który składają się opłaty administracyjne czy fundusz remontowy,
2. podatek od nieruchomości (zarówno za sam lokal jak i udział w gruncie pod budynkiem),
3. ubezpieczenie nieruchomości,
4. podatek od przychodów z wynajmu (np. 8,5% od przychodu).

Do obecnych we wszystkich inwestycjach składników kosztów należy zaliczyć podatki. Te od nieruchomości należy odprowadzać na konto gminy. Ich wysokość zależy od przyjętej przez gminę stawki i powierzchni nieruchomości. Nie można jednak zapomnieć, że danina ta odprowadzana jest od powierzchni posiadanego lokalu oraz od przypadającego na ów lokal udziału w gruncie pod budynkiem. Drugi z tych elementów przeważnie generuje koszty roczne nieprzekraczające kilkudziesięciu złotych. Znacznie większym obciążeniem może być podatek za sam lokal.

Stawka za metr pokoju zajętego pod działalność gospodarczą wynosi bowiem od 16,7 zł rocznie we Władysławowie, do 18,8 zł w Ostródzie. Powody do zadowolenia mogą mieć osoby, które kupiły „condo” w Międzyzdrojach i Szklarskiej Porębie. Zgodnie z zebranymi informacjami za kupione tam lokale można odprowadzać podatek od nieruchomości naliczany według stawki za budownictwo mieszkaniowe – nieznacznie przekraczające 0,5 zł za m2 rocznie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Lokata czy udział w condo-hotelu? ile rzeczywiście można zarobić na takiej inwestycji? Ich rentowność może być blisko trzykrotnie wyższa niż oferowana przez przeciętną lokatę. Ryzyko jest jednak wyższe. / Fot. Fotolia
Lokata czy udział w condo-hotelu? ile rzeczywiście można zarobić na takiej inwestycji? Ich rentowność może być blisko trzykrotnie wyższa niż oferowana przez przeciętną lokatę. Ryzyko jest jednak wyższe. / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama