reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Wspólny kredyt z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu. Jeśli nie chcemy się zadłużać w tak młodym wieku, pozwólmy rodzicom przepisać mieszkanie z określeniem służebności.

Podniesienie zdolności kredytowej

Nie wszystkich młodych ludzi stać na niezależność. Można się o tym przekonać już przy pierwszej wizycie w banku. Na początku kariery zawodowej zarobki zazwyczaj nie pozwalają na samodzielny zakup mieszkania. Zdolność kredytowa jest za niska, a co za tym idzie – bank nie ma gwarancji, że będzie nas stać na regularną spłatę rat. Pomocny w tym wypadku może być wysoki wkład własny albo zaciągnięcie wspólnego kredytu z rodzicami. W pierwszym wypadku dobrze jest, gdy pieniądze dołożone do kredytu wynoszą przynajmniej 30% wartości nieruchomości. Jednak ciężko zdobyć taką sumę pieniędzy, gdy w grę wchodzi kwota bliska kilkudziesięciu tysiącom. Wspólny kredyt z rodzicami można zaciągnąć nawet na ponad 100% wartości nieruchomości. To dobre rozwiązanie. Zdolność kredytowa złożona z dochodów trzech osób jest znacznie wyższa niż ta policzona z niewielkiej pensji jednego, młodego człowieka. Decydując się na to rozwiązanie, liczmy się z faktem, że okres kredytowania może nie być długi. Wiek rodziców stoi na przeszkodzie zaciągnięcia kredytu na 30 lat. Prawdopodobnie bank skróci okres o kilkanaście lat, przez co rata będzie wyższa.

Zobacz także: Czym jest spread?

Służebność mieszkania czy prawo dożywocia?

Patrząc z prawnego punktu widzenia, rodzice mogą nam zapisać swoje mieszkanie. Zabezpieczą siebie poprzez ustanowienie na nim służebności lub prawa dożywocia. Różni się to niewielkim, lecz niezwykle ważnym szczegółem. W przypadku służebności rodzice nadają sobie prawo do dożywotniego korzystania z mieszkania na równi z nowym właścicielem. Prawo dożywocia pozwala im oddać mieszkanie w inne ręce, w zamian za świadczenie usług opiekuńczych i finansowych na rzecz poprzedniego właściciela. Ma on także prawo do dożywotniego zamieszkiwania mieszkania.

Zobacz także: Czy warto refinansować kredyt?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredyt hipoteczny z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu.
Kredyt hipoteczny z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama