reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak przewalutować kredyt?

Jak przewalutować kredyt?

Przewalutowanie, czyli zmiana waluty kredytu, może być skutecznym sposobem na obniżenie oprocentowania. Warto jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu nie jest bezpłatne, a często może wiązać się ze znacznymi trudnościami.

Kiedy przewalutowanie jest korzystne?

Oprocentowanie zależy od waluty – każda ma inną stopę procentową. Jeżeli stopy procentowe polskiej waluty znacznie wzrosną, możemy wziąć pod uwagę przewalutowanie np. na dolary czy franki, ponieważ mają one aktualnie niższe stopy procentowe. Należy jednak pamiętać, że przewalutowanie to nie tylko korzyści, ale również pewne trudności i dodatkowe koszty.

Zdolność kredytowa

W wielu przypadkach bank będzie ponownie badał twoją zdolność kredytową. Będziesz więc prawdopodobnie zmuszony do ponownego skompletowania dokumentów, w tym przede wszystkim tych potwierdzających twoje zarobki. Co więcej, na ogół bank będzie wymagał wyższej zdolności, niż gdybyś zaciągał kredyt w obcej walucie już na początku.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Zwróć uwagę na kurs walut

Przewalutowanie jest również związane ryzykiem zmiany kursów walut. Jeżeli kurs wzrośnie, do góry pójdzie również nasza rata i kapitał pozostały do spłaty. W skrajnych przypadkach może wręcz dojść do sytuacji, że kwota kapitału pozostała do spłaty przewyższy wartość zabezpieczenia.

Opłaty i prowizje

Po pierwsze, bank może (ale nie musi) pobrać od nas prowizję. Na ogół stanowi ona pewien procent kwoty pozostałej do spłaty. Po drugie, musisz liczyć się z uiszczeniem opłat sądowych. Zmiana waluty wiąże się bowiem z obowiązkiem zmiany wpisu w księdze wieczystej. Skąd taka konieczność? Kredyt w walucie polskiej jest zabezpieczony hipoteką zwykłą (lub zwykłą i kaucyjną łącznie), a kredyt w walucie obcej – tylko kaucyjną.

Przewalutowanie odwrotne

Jeżeli zaciągnęliśmy kredyt w obcej walucie, możemy być zainteresowani przewalutowaniem go na złotówki. Taka opcja również jest możliwa. Jest szczególnie powszechna wśród osób, które chcą pozbyć się ryzyka związanego ze zmianą kursu walut.

Zobacz także: Jak zarobić na franku szwajcarskim?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama