| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Cena za zakup mieszkania oraz odsetki i prowizja dla banku za udzielony kredyt to nie jedyne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Należy również wziąć pod uwagę szereg kosztów dodatkowych, które ponosimy w związku z nabyciem lokalu.

W banku

Prowizja jest opłatą jednorazową. Stanowi swoiste wynagrodzenie dla banku za udzielenie kredytu. Często banki rezygnują z jej pobierania. Wybierając bank, warto więc zwrócić uwagę, ile wynosi prowizja. Na ogół jest to maksymalnie 3% wartości udzielonego kredytu. Sam decydujesz, czy płacisz prowizję przed uruchomieniem kredytu, czy też będzie ona wliczona w raty.

Choć zdarza się to już niezwykle rzadko, niekiedy bank pobiera opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Opłata waha się między 50 zł a 150 zł.

Zobacz także: Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Agencja nieruchomości

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania za pośrednictwem agencji nieruchomości, do kosztów zakupu mieszkania musisz doliczyć również prowizję dla agencji. Wynosi ona przeciętnie od 2 do 3,5%.

U notariusza

Notariusz za sporządzenie aktu notarialnego pobiera tzw. taksę notarialną powiększoną o 22% VAT. Jej wysokość jest zależna od wartości nieruchomości. Jeżeli mieści się ona w przedziale 60 000 zł do 1 mln zł, wówczas opłata wynosi 1010 zł + 0,4% nadwyżki ponad 60 000 zł.

Jeżeli wartość Twojej nieruchomości wynosi 350 tysięcy złotych, taksa notarialna wyniesie 2410 zł (+ 530,20 zł VAT). Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania wartego 500 tysięcy, kwota ta wzrośnie do 2770 zł (+ 609,40 zł VAT).

Oprócz opłaty za sporządzenie aktu notarialnego, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z wydaniem wypisów aktu notarialnego. Maksymalna stawka wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę.

Pamiętaj, że przy zakupie własnościowego mieszkania spółdzielczego taksa notarialna jest niższa o 50%.

Dodatkowo, musisz liczyć się z kosztem 60 zł za wniosek do sądu o założenie księgi wieczystej oraz 200 zł za wniosek o wpis w niej przysługującego ci prawa własności. Notariusz, na twoją prośbę, może również zawrzeć w akcie notarialnym wniosek o wpis hipoteki. To kolejne kilkaset złotych zostawione w kasie notariusza. Wniosek o wpis hipoteki możesz jednak złożyć samodzielnie, dzięki czemu sporo zaoszczędzisz.

Urzędowi Skarbowemu będziesz musiał zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest ono najczęściej pobierane przez notariusza (a następnie przekazywana właściwemu US), co jest udokumentowane odpowiednim wpisem w akcie notarialnym.

Zobacz także: Pomoc w spłacie kredytu

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za sporządzenie aktu notarialnego notariusz pobiera tzw. taksę notarialną.
Za sporządzenie aktu notarialnego notariusz pobiera tzw. taksę notarialną.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »