| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje z miedzi – nie tak drogie, jak mówią

Instalacje z miedzi – nie tak drogie, jak mówią

Wśród inwestorów i instalatorów panuje opinia, że miedź jest droga i nie opłaca się w nią inwestować. Takie sądy wynikają z prostych porównań ceny za metr materiału, bez wzięcia pod uwagę właściwości takich jak jego trwałość, czy przewodność ciepła. Takie uproszczenia często prowadzą do błędnych wniosków.

Czy instalacje z miedzi w porównaniu z innymi materiałami są rzeczywiście drogie? Okazuje się, że nie.

Instalacja wody pitnej i ciepłej i wody użytkowej

W analizie porównano koszty wykonania instalacji z rur miedzianych i rur polietylenowych.  Dla domu jednorodzinnego o powierzchni 160 m2 koszty netto materiałów niezbędnych do wykonania instalacji z rur miedzianych to średnio 1 648 zł, zaś z rur polipropylenowych – 1 229 zł. Różnica w cenie wynosi zatem 419 złotych.

Nie jest to dużo biorąc pod uwagę, że zastosowanie rur miedzianych w tych instalacjach jest wskazane ze względu na szereg zalet takich jak:

  • bakteriostatyczne własności miedzi –  ograniczenie namnażania się glonów i bakterii,
  • woda nie zmienia smaku ani zapachu,
  • małe grubości ścianek rury – mniejsze średnice zewnętrzne,
  • łatwe i powszechnie stosowane techniki łączenia: lutowanie, skręcanie, zaprasowywanie, zaciskanie i spawanie,
  • w trakcie gięcia nie powstają naprężenia wewnętrzne.

Ogrzewanie podłogowe

Podobnie sytuacja przedstawia się z instalacją ogrzewania podłogowego. W przykładowym domu o powierzchni 160 m2, do położenia instalacji trzeba zużyć ponad 1 883 metry rur polietylenowych, zaś rur z miedzi - zaledwie 941 metrów. To aż dwukrotnie mniej. Wynika to z o wiele większej wydajności cieplnej rur miedzianych. Aby otrzymać identyczną ilość ciepła z rur z tworzywa, muszą być one ułożone w rozstawach dwukrotnie mniejszych niż w instalacji z miedzi. Mniejsze rozstawy to nie tylko dłuższe rury, ale też więcej obiegów grzewczych, większe rozdzielacze, szafki, więcej złączek i wreszcie znacznie większa pracochłonność, a to wszystko składa się na wyższe koszty.

Cena samych materiałów potrzebnych do wykonania ogrzewania podłogowego z rur miedzianych to 6 587 zł, zaś z rur polietylenowych 6 121 zł. Różnica jest więc niewielka i wynosi zaledwie 466 zł. Dodatkowo, jeśli uwzględnimy różnice w cenie rozdzielaczy, śrubunków połączeniowych i kotew mocujących, cena materiałów w obu przypadkach jest porównywalna.

Stosowanie miedzi w ogrzewaniu podłogowym daje instalatorom dodatkowe korzyści, gdyż instalacje z miedzi wykonuje się łatwiej i szybciej. Instalacje te odznaczają się także niezawodnością i trwałością – co w przypadku kosztownych i trudnych do zlokalizowania ewentualnych awarii jest bardzo ważne. Są to korzyści, których nie da się w prosty sposób przeliczyć na pieniądze.

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe - czy warto w nie zainwestować?

Zobacz także:  Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Zobacz także:  Główne błędy popełniane przy montażu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »