reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje z miedzi – nie tak drogie, jak mówią

Instalacje z miedzi – nie tak drogie, jak mówią

Wśród inwestorów i instalatorów panuje opinia, że miedź jest droga i nie opłaca się w nią inwestować. Takie sądy wynikają z prostych porównań ceny za metr materiału, bez wzięcia pod uwagę właściwości takich jak jego trwałość, czy przewodność ciepła. Takie uproszczenia często prowadzą do błędnych wniosków.

Czy instalacje z miedzi w porównaniu z innymi materiałami są rzeczywiście drogie? Okazuje się, że nie.

Instalacja wody pitnej i ciepłej i wody użytkowej

W analizie porównano koszty wykonania instalacji z rur miedzianych i rur polietylenowych.  Dla domu jednorodzinnego o powierzchni 160 m2 koszty netto materiałów niezbędnych do wykonania instalacji z rur miedzianych to średnio 1 648 zł, zaś z rur polipropylenowych – 1 229 zł. Różnica w cenie wynosi zatem 419 złotych.

Nie jest to dużo biorąc pod uwagę, że zastosowanie rur miedzianych w tych instalacjach jest wskazane ze względu na szereg zalet takich jak:

  • bakteriostatyczne własności miedzi –  ograniczenie namnażania się glonów i bakterii,
  • woda nie zmienia smaku ani zapachu,
  • małe grubości ścianek rury – mniejsze średnice zewnętrzne,
  • łatwe i powszechnie stosowane techniki łączenia: lutowanie, skręcanie, zaprasowywanie, zaciskanie i spawanie,
  • w trakcie gięcia nie powstają naprężenia wewnętrzne.

Ogrzewanie podłogowe

Podobnie sytuacja przedstawia się z instalacją ogrzewania podłogowego. W przykładowym domu o powierzchni 160 m2, do położenia instalacji trzeba zużyć ponad 1 883 metry rur polietylenowych, zaś rur z miedzi - zaledwie 941 metrów. To aż dwukrotnie mniej. Wynika to z o wiele większej wydajności cieplnej rur miedzianych. Aby otrzymać identyczną ilość ciepła z rur z tworzywa, muszą być one ułożone w rozstawach dwukrotnie mniejszych niż w instalacji z miedzi. Mniejsze rozstawy to nie tylko dłuższe rury, ale też więcej obiegów grzewczych, większe rozdzielacze, szafki, więcej złączek i wreszcie znacznie większa pracochłonność, a to wszystko składa się na wyższe koszty.

Cena samych materiałów potrzebnych do wykonania ogrzewania podłogowego z rur miedzianych to 6 587 zł, zaś z rur polietylenowych 6 121 zł. Różnica jest więc niewielka i wynosi zaledwie 466 zł. Dodatkowo, jeśli uwzględnimy różnice w cenie rozdzielaczy, śrubunków połączeniowych i kotew mocujących, cena materiałów w obu przypadkach jest porównywalna.

Stosowanie miedzi w ogrzewaniu podłogowym daje instalatorom dodatkowe korzyści, gdyż instalacje z miedzi wykonuje się łatwiej i szybciej. Instalacje te odznaczają się także niezawodnością i trwałością – co w przypadku kosztownych i trudnych do zlokalizowania ewentualnych awarii jest bardzo ważne. Są to korzyści, których nie da się w prosty sposób przeliczyć na pieniądze.

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe - czy warto w nie zainwestować?

Zobacz także:  Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Zobacz także:  Główne błędy popełniane przy montażu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama