REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogrzewanie podłogowe - czy warto w nie zainwestować?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe

REKLAMA

REKLAMA

Obok ogrzewania konwekcyjnego, czyli klasycznych kaloryferów, coraz większą popularność zyskuje również ogrzewanie podłogowe.

REKLAMA

Staje się ono coraz bardziej popularne w domach jednorodzinnych. Pozwala bowiem uzyskać dużą wydajność przy poniesieniu stosunkowo niewielkich kosztów. Wodne ogrzewanie podłogowe przyszło do nas z zachodniej Europy, gdzie zyskało dużą popularność i cieszy się zaufaniem klientów. Ocenia się, że trwałość dobrze zamontowanej instalacji, wykonanej z dobrej klasy materiałów, może wynosić nawet kilkadziesiąt lat.

Zalety ogrzewania podłogowego

REKLAMA

Ogrzewanie tego typu ma szereg zalet. Przede wszystkim zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni domu. Podczas ogrzewania pomieszczeń w ten sposób nie występują ruchy ciepłych mas powietrza. W związku z tym, kurz znajdujący się w pomieszczeniu nie jest wzbijany jak ma to miejsce np. w przypadku ogrzewania na podczerwień. Dzięki temu ogrzewanie tego typu nie jest uciążliwe dla alergików.

Co więcej, z racji tego, że ciepło w pomieszczeniach biegnie od dołu do góry, domownicy nie mają problemu z tym, aby się rozgrzać i nie marzną od zimnych stóp. To sprawia również że tego typu sposób ocieplenia domu jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Dzięki temu, że powierzchnia grzewcza jest bardzo duża, nie jest konieczne rozkręcanie go do wyższych temperatur.

Czy można zamienić ogrzewanie zwykłe na podłogowe?

Przyjmuje się, że ogrzewanie podłogowe najlepiej jest założyć w domu, w którym nie ma jeszcze żadnego źródła ciepła. Specjaliści odradzają demontaż normalnego ogrzewania na rzecz ogrzewania podłogowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na ogół jest też tak, że zamiana jednej instalacji na inną wiąże się również ze zrywaniem podłogi, dlatego takie rozwiązanie może generować sporo kosztów. Wiążące decyzje powinny więc zapaść już na etapie projektowania domu.

Jaką podłogę wybrać?

Jeszcze do niedawna ogrzewanie podłogowe wymagało położenia specjalnej posadzki, która wykluczała niektóre materiały, np. panele drewniane. Od jakiegoś czasu nie jest to już problemem i zainstalowanie ogrzewania podłogowego nie wyklucza zamontowania również paneli zwykłych, paneli drewnopodobnych, czy też drewnianej posadzki.

Wady ogrzewania podłogowego

REKLAMA

Oprócz wielu zalet, ogrzewanie tego typu ma też wady. W przypadku np. awarii przewodów grzewczych, konieczne jest zrywanie podłogi. Korzystając z ogrzewania tego typu, nie zaleca się też wykładzin i dywanów, gdyż mogą znacznie ograniczać dopływ ciepła.

Koszt założenia instalacji jest wyższy, ale szybciej się zwraca. Minusem może być jednak to, że na początku, już na etapie projektowania domu, wymaga zaangażowania dodatkowych środków.

Zobacz także: Główne błędy popełniane przy montażu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe zamiast kaloryferów – czy warto?

Zobacz także:  Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Mateusz Kozłowicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA