reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

Spraye gaśnicze to dość mało popularny środek gaśniczy. To niewielkie urządzenie gaśnicze jest bardzo intuicyjne w użyciu. Działa jak np. lakier do włosów lub pianka do golenia - wstrząsamy i pryskamy.

Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

Spalony garnek, przypalony papierosem fotel lub obrus, wypalona przez żelazko dziura w koszuli, dzieci bawiące się zapałkami - takie sytuacje, grożące wybuchem pożaru, nie są tak bardzo nieprawdopodobne i niemożliwe do zaistnienia. Jednak jakikolwiek sprzęt gaśniczy w polskim domu to wciąż przypadek, bo wychodzimy z założenia, że „u mnie się przecież nie zapali”.

Trudno inaczej wytłumaczyć niską popularność gaśnicy w domu, jak niską świadomością zagrożenia pożarowego i obawami przed koniecznością użycia sprzętu w sytuacji zagrożenia. Choć z użyciem ich powinniśmy być zaznajomieni podczas szkoleń BHP w zakładach pracy. Często jednak szkolenie kończy się tylko na teorii. Gdy więc pojawia się niespodziewany ogień, gaśnica nie jest pierwszym pomysłem na ratunek. Wolimy czekać na przyjazd strażaków, niż samemu zlikwidować zagrożenie. A w początkowej fazie jest to jak najbardziej możliwe.

- Odruch posiadania sprzętu gaśniczego w domu powinien być tak naturalny, jak lodówki czy pralki. Tym bardziej w budynkach wielorodzinnych np. blokach, gdzie zagrożone są życie i majątek wielu sąsiadów - mówi Piotr Kozdra, specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w firmie PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

 - Obsługa gaśnicy jest prosta - zasady użycia są zawsze wypisane na etykiecie. Ich przeczytanie zajmuje jedynie kilka sekund. Może być jednak tak, że w panice trudno będzie nam skupić się na tekście. Jeśli nie czujemy się na siłach gasić gaśnicą, rozwiązaniem jest spray gaśniczy. To niewielkie urządzenie gaśnicze jest bardzo intuicyjne w użyciu. Działa jak np. lakier do włosów lub pianka do golenia - wstrząsamy i pryskamy.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Spray gaśniczy – co to takiego?

Urządzenie wielkości lakieru do włosów, ze środkiem pianotwórczym w środku, radzi sobie skutecznie zarówno z pożarami mebli, odzieży i książek, jak i palnych cieczy czy olejów jadalnych. Skutecznie ugasi również elektroniczny sprzęt domowy, pracujący pod napięciem do 1kV. Przy tym nie zanieczyszcza i nie uszkadza gaszonych powierzchni - pianę po akcji gaśniczej wystarczy zetrzeć. Spray pozwala także zabezpieczyć ludzką skórę przed poparzeniem, podczas ucieczki z płonącego pomieszczenia. Jedna puszka sprayu, o pojemności 500ml, ma wydajność dwóch gaśnic samochodowych.

Zasady postępowania podczas pożaru

- Gdy już dojdzie do pożaru, trzeba jeszcze pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ogień gasimy, gdy jest w początkowej fazie - zarzewia lub niewielkiego płomienia, z odległości  min. metra od jego źródła. Dobrze wyposażyć newralgiczne pomieszczenia w czujkę dymu, która natychmiast powiadomi nas o pojawieniu się ognia. Gdy jest już duży lub powstało kilka ognisk - ewakuujemy się i alarmujemy straż pożarną. Ludzkie życie ma największą wartość. Podczas ewakuacji warto też przyłożyć do ust zwilżony kawałek tkaniny, by ograniczyć wdychanie dymu i oparów powstających podczas pożaru - radzi Piotr Kozdra z firmy PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
Pożar w domu. PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama