reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak używać cieczy roboczych?

Jak używać cieczy roboczych?

Ciecze robocze to roztwory stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych jako przekaźniki ciepła/chodu pomiędzy ośrodkami. Dobrze dobrane pozwalają na zachowanie bezpiecznej i stabilnej pracy układu. Warto zainwestować w sprawdzone produkty, które nie uszkodzą instalacji.

Jak wybrać najlepszą ciecz?

Najkorzystniejsze są roztwory alkoholu dihydroksylowego, czyli glikole propylenowe. Należy jednak pamiętać, że mają on większą korozyjność niż woda oraz wysoką utlenialność, dlatego nie mogą być stosowane jako czysty roztwór. Muszą być wzbogacone o środki przeciwpienne, przeciwutleniające, stabilizujące, etc. Stężenie roztworu powinno wynosić minimum 30%, niższe oznacza, że zbyt słabe będzie działanie substancji antykorozyjnych. Warto zwrócić uwagę na te płyny, które w składzie mają dodatki organiczne (chłodziwa OAT – Organic Acid Technology). Ich zaletą jest lepsza rozpuszczalność, a także ze względu na dodatkowe właściwości - dłuższa żywotność.

Zobacz także: Ciecze niezamarzające – co to takiego?

Jak stosować glikole?

Glikole przedawane są zwykle w jednostkach 1 kg, często można również kupić je w litrach, ale należy pamiętać o tym, że ich objętość zależy od temperatury. Dostępne są w formie roztworu (łatwiejszego i szybszego w użyciu) oraz koncentratu. Jeżeli decydujemy się na to drugie rozwiązanie musimy pamiętać, że woda, której do tego celu używamy mysi mieć określone parametry:

  • twardość max. 0,96 mmol/l (czyli 5,4 d)
  • maksymalna ilość chlorków 0,25.

Aby uniknąć komplikacji (zbyt dużej ilości tlenków, korozji instalacji) najlepiej wykorzystać w tym celu wodę demineralizowaną. Roztwór należy bardzo dokładnie wymieszać. Proporcje i dokładne instrukcje znajdują się na opakowaniu.

Zobacz także: Biokominki na biopaliwo, alternatywa dla kominka

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ciecze robocze. Fot. Fotolia
Ciecze robocze. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama