reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak ogrzewać obiekty wielko-kubaturowe?

Jak ogrzewać obiekty wielko-kubaturowe?

Ogrzewanie dużych kubatur jak hale handlowe, magazyny i tunele jest problematyczną sprawą, ze względu na ogromne koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Dlatego warto już na etapie projektu wykonać analizę energetyczno-ekonomiczną aby wybrać najlepszy i najtańszy system ogrzewania w świetle wielu lat pracy obiektu. Poznajmy zatem metody ogrzewania tego typu obiektów wraz z krótką charakterystyką stosowanych metod.

Ogrzewanie powietrzne

Ogrzewanie powietrzne jest chyba najczęściej stosowane w halach handlowych, gdzie temperatura jest ważnym czynnikiem komfortu człowieka w niej przebywającego. W tego typu obiektach ogrzewanie takie jest najbardziej odpowiednie ze względu na równomierne ogrzanie całej kubatury hali. Nawiew powietrza o temperaturze 30360C, równomiernie w całej hali, powoduje podniesienie temperatury do 18200C. Ilość powietrza zależna jest od strat ciepła obiektu. Straty ciepła wynikają z temperatury panującej na zewnątrz oraz są zależne od właściwości fizycznych budynku (izolacyjność ścian, ilość okien, nieszczelności itp.). Ważne jest aby wtłaczane powietrze rozprowadzić odpowiednio po hali i wymieszać z powietrzem tam będącym. W tym celu stosuje się elementy wentylacyjne o dalekim zasięgu – np. dysze nawiewne lub anemostaty dalekiego zasięgu.

Zobacz także: Poznaj wady i zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie konwekcyjne

Ogrzewanie metodą konwekcyjną polega na omywaniu przez powietrze gorącej powierzchni wymiennika ciepła (np. grzejnika ożebrowanego). Metoda ta nie sprawdza się na dużych i szerokich halach, ze względu na to że miejscowo podgrzane powietrze unosi się ku górze (konwekcja swobodna) i zalega pod stropem hali nie ogrzewając kubatury, w których przebywa człowiek. Ta metoda ogrzewania może być jedynie stosowana w niewysokich i długich halach (tunelach) gdzie wymieszanie powietrza wewnętrznego z ogrzewanym jest możliwe dość szybko.

Ogrzewanie elektryczne

Ten typ ogrzewania jest najmniej skutecznym i najmniej opłacalnym sposobem ogrzewania hal. Podobnie jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, ogrzewana jest jedynie powietrze wokół grzejnika elektrycznego. Dodatkowo sprawność urządzeń ogrzewania elektrycznego jest na tyle niska, że w porównaniu do nowoczesnych pomp ciepła, przepłacamy na rachunkach aż czterokrotnie.

Zobacz także:  Jakie są grzejniki elektryczne?

Ogrzewanie promiennikami

Ciekawym rozwiązaniem ogrzewania hal magazynowych są promienniki gazowe. Ogrzewanie polega na przesłaniu promieniowania cieplnego od nagrzanego elementu promiennika (rdzenia) do elementu grzanego. W systemie tym nie jest ogrzewane powietrze w hali, a bezpośrednio powierzchnie podłogi, produktów itp. Ze względu na swój charakter, metody tej nie stosuje się na halach handlowych z wentylacją komfortu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogrzewanie dużych kubatur jak hale handlowe, magazyny i tunele jest problematyczną sprawą, ze względu na ogromne koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne.
Ogrzewanie dużych kubatur jak hale handlowe, magazyny i tunele jest problematyczną sprawą, ze względu na ogromne koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama