| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wszystko o klimatyzacji

Wszystko o klimatyzacji

Klimatyzacja jest powszechnie dostępna nie tylko w instytucjach publicznych czy samochodach, ale także w prywatnych domach. Istnieją różne opinie dotyczące klimatyzacji. Co warto wiedzieć o klimatyzacji?

Na najważniejsze i najbardziej nurtujące pytania odpowiada ekspert, Agnieszka Fabiś z firmy LARS.

Czy użytkowanie klimatyzacji może powodować przeziębienia?

Tak, ale jest to prawda tylko częściowa. Wszystko zależy od sposobu, w jaki korzystamy z klimatyzacji. Przeziębienia może spowodować również zwykły pokojowy wentylator, gdy przez dłuższy czas będziemy przebywać w obrębie jego bezpośredniego podmuchu. Podobnie jest z klimatyzacją. Jeśli zaprogramowana temperatura będzie zbyt niska, to nasz organizm będzie narażony na wyziębienie. Jeśli do tego będziemy często wychodzić na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia, gdzie temperatura bywa zwykle znacznie wyższa, mamy przeziębienie gotowe.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że człowiek najlepiej czuje się w temperaturach 20–24 stopni C. Dodatkowo, aby uniknąć niebezpieczeństwa zachorowania w upalne dni, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz powinna wynosić maksymalnie 5–7 stopni C.

Zobacz także: Co to jest klimatyzacja?

Czy klimatyzatory mają zły wpływ na alergików?

Niezupełnie. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, które powstrzymują niebezpieczne drobnoustroje i wszelkie zanieczyszczenia, takie jak zarodniki grzybów, pleśń, roztocza, ludzki naskórek czy sierść zwierząt. Nowoczesne biofiltry i filtry plazmowe instalowane w klimatyzatorach są obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem i eliminują do 80% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Klimatyzatory osuszają ponadto powietrze, co korzystnie wpływa na alergików. Są też skuteczną barierą oddzielającą pomieszczenia od alergenów znajdujących się na zewnątrz, takich jak pyłki drzew i traw. Można więc śmiało stwierdzić, że klimatyzacja nie tylko nie jest szkodliwa, ale wręcz pomaga uczulonym. Problemem mogą być jedynie starsze urządzenia lub te, które nie są systematycznie czyszczone i konserwowane.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup klimatyzatora zewnętrznego?

Czy klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach?

Tylko zaniedbane i nieserwisowane urządzenia mogą zachowywać się w ten sposób. Klimatyzator, jak każde inne urządzenie, wymaga czyszczenia i okresowych przeglądów. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Większość firm zajmujących się naprawami klimatyzatorów zaleca wykonanie jednego lub dwóch przeglądów w ciągu roku. Wizyta specjalisty połączona z czyszczeniem filtrów i sprawdzeniem sprawności całego systemu pozwoli nam cieszyć się bezawaryjną pracą klimatyzacji przez długie lata. Sami również możemy zadbać o urządzenia chłodzące. Wystarczy raz
w miesiącu przetrzeć wyloty klimatyzatora ciepłą wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziemy się osiadającego kurzu i innych zanieczyszczeń. Zachowanie klimatyzatora w czystości zdecydowanie wpływa na wydajność jego pracy i zapobiega uszkodzeniom jego mechanizmów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »