| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Jak konserwować klimatyzację?

Jak konserwować klimatyzację?

Zasadniczym celem klimatyzacji jest utrzymanie powietrza w pomieszczeniu w odpowiedniej temperaturze, wilgotności oraz czystości. Klimatyzacja to złożone urządzenie - stan techniczny poszczególnych jego elementów składa się na wydajność całej instalacji.

Czystość elementów klimatyzacji w znaczącym stopniu wpływa na jej sprawność. Należy pamiętać o tym, aby części klimatyzacji były regularnie konserwowane i czyszczone, w przeciwnym wypadku powietrze wydmuchiwane z urządzenia może zawierać niepożądane grzyby, pyłki, drobnoustroje lub bakterie. Przebywanie w pomieszczeniu obsługiwanym przez brudną klimatyzacją negatywnie wpływa na Twój komfort, jak również może prowadzić do powstania alergii.

Jednym z sygnałów mówiącym o zabrudzeniu filtrów jest nieprzyjemny zapach wydobywająca się z urządzenia. Jest to najczęściej woń wilgoci. Filtry klimatyzatora powinny być czyszczone dwa, trzy razy w sezonie. Zanieczyszczone filtry mogą doprowadzić również do przegrzania urządzenia. Jeżeli nie chcesz sam ingerować w urządzenie, możesz wezwać wyspecjalizowaną firmę, która przeprowadzi szczegółowy przegląd całej instalacji a dodatkowo wykona odkażenie parownika, oczyści skraplacz i sprawdzi parametry pracy urządzenia. 

Polecamy: Jak diagnozować usterki sprzętu AGD

W przypadku, gdy klimatyzacja przestanie działać, przed wykonaniem telefonu do serwisanta sprawdź nastawienie temperatury, jak również stan bezpieczników.

Poniżej podaję kilka cennych wskazówek dotyczących oszczędności energii podczas wykorzystania klimatyzacji w czasie upalnego lata:

włączaj klimatyzację gdy na zewnątrz temperatura przekracza 28 stopni; jeżeli nie potrzebujesz systemu zintegrowanego, możesz zainstalować klimatyzatory przenośne; zamykaj rolety, żaluzje, zaciągaj zasłony w ten sposób ochronisz wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem; łagodnie obniżaj temperaturę w pomieszczeniu; podczas zakupu urządzenia wybieraj to najwydajniejsze; dokładnie zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na tabliczce znamionowej klimatyzatora. 

Czytaj także: Drobne naprawy instalacji elektrycznej

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czystość elementów klimatyzacji w znaczącym stopniu wpływa na jej sprawność. Należy pamiętać o tym, aby części klimatyzacji były regularnie konserwowane i czyszczone, w przeciwnym wypadku powietrze wydmuchiwane z urządzenia może zawierać niepożądane grzyby, pyłki, drobnoustroje lub bakterie.
Czystość elementów klimatyzacji w znaczącym stopniu wpływa na jej sprawność. Należy pamiętać o tym, aby części klimatyzacji były regularnie konserwowane i czyszczone, w przeciwnym wypadku powietrze wydmuchiwane z urządzenia może zawierać niepożądane grzyby, pyłki, drobnoustroje lub bakterie.

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »