| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy warto zdecydować się na zestaw solarny?

Czy warto zdecydować się na zestaw solarny?


Wielu producentów instalacji grzewczych ma w swojej ofercie kolektory słoneczne, które wykorzystują energię promieni słonecznych i przetwarzają ją w ciepło. Ta nowoczesna technologia wykorzystuje ciepło promieni słonecznych do ogrzewania wody użytkowej. Choć koszt takiej instalacji nie jest najmniejszy, zwraca się on po kilku latach. Kolektory słoneczne to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.

Zestaw solarny składa się z:
1. Kolektora słonecznego o dużej absorpcji światła (najlepiej umieścić go na dachu w kierunku południowym, pod kątem nachylenia 45 stopni), zabezpieczonego taflą szkła hartowanego.
2. Zasobnika ciepłej wody użytkowej (którego zadaniem jest zmagazynowanie pozyskanej przez kolektory energii słonecznej i przekazanie jej w postaci ciepłej wody w kranie).
3. Stacji solarnej – zestaw pompowy zasobnika c.w.u. (dzięki niemu mamy obieg ciepłej wody w zestawie).

Położenie geograficzne Polski gwarantuje w zależności od regionu od 1 390 do 1 900 godzin słonecznych w ciągu roku. Przy średnim natężeniu promieniowania na poziomie 400–500 W/m² w skali roku można uzyskać około 1 100 kWh/m² bezpłatnej energii słonecznej.

Kolektory słoneczne wychwytują energię słoneczną również podczas zachmurzenia i zamglenia. Wtedy mamy do czynienia z promieniowanie rozproszonym, które nie ma tak wysokiej skuteczności jak promieniowanie bezpośrednie, jednak wystarcza do efektywnej pracy kolektorów. W przypadku, gdy słońce nie dostarcza wystarczającej ilości energii, zasobnik c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) może być wspomagany poprzez górny wymiennik, do którego podłączymy dowolny system grzewczy lub poprzez grzałkę elektryczną o mocy 2400 W umieszczoną we wnętrzu zasobnika.

Zobacz także: Jak starać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne, oprócz ogrzewania wody użytkowej, można wykorzystać do instalacji centralnego ogrzewania. Jednakże tylko ok. 7% inwestycji w kolektory słoneczne w Polsce posiada kolektory przyłączone do instalacji C.O. Warunki atmosferyczne w Polsce pozwalają na efektywne wykorzystanie kolektorów jedynie w instalacji ciepłej wody użytkowej.

Prawidłowo zaprojektowany system solarny jest w stanie pokryć około 70% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania ciepłej wody w gospodarstwie domowym. Tym samym oszczędzamy na opale: węglu, oleju, gazie lub elektryczności. Dochodzi również oszczędność pracy kotła czy pompy ciepła, które mniej się zużywają, a zatem wymagają mniej paliwa, serwisów (napraw) czy wymian.

Zobacz także: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Od 2010 r. osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać 45% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż całego systemu solarnego. System ten pozwala chronić środowisko naturalne i pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Źródło: Atlantic Polska

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wielu producentów instalacji grzewczych ma w swojej ofercie kolektory słoneczne, które wykorzystują energię promieni słonecznych i przetwarzają ją w ciepło. Fot. Atlantic Polska
Wielu producentów instalacji grzewczych ma w swojej ofercie kolektory słoneczne, które wykorzystują energię promieni słonecznych i przetwarzają ją w ciepło. Fot. Atlantic Polska

Fot. Atlantic Polska
Fot. Atlantic Polska

Fot. Atlantic Polska
Fot. Atlantic Polska

Fot. Atlantic Polska
Fot. Atlantic Polska

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »