reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?

Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?


Instalacja wody lodowej jako tradycyjna alternatywa dla systemów klimatyzacji freonowej, cały czas jest ciekawą i dość tanią alternatywą. Choć trudna do zaprojektowania, spełnia swoje zadanie i jest tania w utrzymaniu. Poznajmy podstawowe cechy takich systemów, ich wady oraz zalety.

Instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową jest systemem identycznym w swej budowie do systemów ogrzewania. Różni się tym, że zasilana jest nie gorącą, a zimną wodą o parametrach zasilania 5–10 0C i powrotu 10–16 0C. Woda ta, nazywana lodową ze względu na niską temperaturę, rozprowadzana jest systemem rur od źródła do odbiorników. Na instalacji znajdziemy bardzo dużą ilość armatury (trzykrotnie większą niż w systemach klimatyzacji freonowej). Armatura steruje przepływem wody do poszczególnych odbiorników. Źródłem wody lodowej są z reguły agregaty wody lodowej. Są to wymienniki ciepła, gdzie freon jest czynnikiem pośredniczącym pomiędzy wymianą ciepła między wodą a powietrzem. Woda lodowa często jest roztworem, ze względu na niewygodną krzepliwość w 00C. Roztwory te mogą się składać z glikolu etylenowego lub propylenowego z wodą, lub inne solanki. Odbiornikami w takich systemach są przeważnie klimakonwektory, czyli wymienniki ciepła typu woda-powietrze. Gdy wywołamy przepływ powietrza przez klimakonwektor, w którym płynie woda lodowa, spowodujemy odebranie z niego ciepła i tym samym wzrost temperatury wody lodowej (o 5–6 stopni).

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Woda lodowa, aby dopłynąć do odbiornika końcowego, potrzebuje pompy zasilającej wodę w ciśnienie. Właściwe ukierunkowanie wody i regulacja temperaturowa jest złożonym zagadnieniem. Opiera się ona o serię zaworów równoważących ciśnienie, stabilizujących przepływy na określonych odcinkach, oraz mieszających.

Niewątpliwą zaletą takich instalacji jest bardzo niski koszt utrzymania, co w dużych instalacjach jest bardzo ważnym czynnikiem. Koszty wynikają z ceny energii elektrycznej do zasilania pomp, oraz siłowników sterujących.

Nakłady inwestycyjne na taką instalację są z reguły większe niż w przypadku instalacji freonowych. Instalacje te są znacznie trudniejsze do zaprojektowania, weryfikacji oraz sterowania. Jednak dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja działa równie sprawnie jak instalacje freonowe, a jest tańsze w użytkowaniu.

Zobacz także: Jak zbudować komin?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową jest systemem identycznym w swej budowie do systemów ogrzewania.
Instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową jest systemem identycznym w swej budowie do systemów ogrzewania.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama