reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, by nie naruszyć prawa?

Jak wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, by nie naruszyć prawa?


Zanim zaczniemy rozkopywać naszą działkę pod budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, dowiedzmy się, jakie przepisy obowiązują podczas takich prac.


Taki rodzaj kanalizacji możemy wybudować tylko w miejscu, które nie zostało skanalizowane. Właściciele działek sąsiadujących z przyszłą oczyszczalnia będą mieli obowiązek przyłączenia się do niej. Jeżeli w przyszłości, po wybudowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków, pojawi się na tym terenie kanalizacja, mieszkańcy nie będą mieli obowiązku podłączania się do niej.

O budowie przydomowej oczyszczalni ścieków decyduje bezpieczeństwo i ochrona środowiska. To znaczy, że nie uzyskamy pozwolenia na wybudowanie takiej oczyszczalni na terenach szczególnie narażonych na powodzie lub zalewanie wodami opadowymi. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli zechcemy wybudować oczyszczalnię na terenie, który podlega szczególnej ochronie środowiska, na przykład w strefach ochronnych ujęć wody pitnej lub w sąsiedztwie parków krajobrazowych.

Jednak nie będziemy potrzebowali pozwolenia „wodnoprawnego” na budowę takiej oczyszczalni pod warunkiem, że wprowadzane przez nas ścieki nie będą przekraczać 5 metrów sześciennych na dobę – a tak właśnie się dzieje w przypadku przydomowych oczyszczalni. Warto jednak wybrać się do wydziału ochrony środowiska, aby uzyskać informacje dotyczące możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków. Zamiar budowy oczyszczalni ścieków trzeba zgłosić w starostwie. Urząd ma 30 dni, aby sprzeciwić się naszej inwestycji. Jeżeli nie zrobi tego w wyznaczonym czasie, możemy rozpocząć budowę. Nie należy jednak zwlekać z tym dłużej niż dwa lata od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia robót.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama