reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak można wspomagać wentylację naturalną?

Jak można wspomagać wentylację naturalną?


Wentylacja naturalna jest bardzo kapryśną formą wentylacji. Wpływają na nią w dużym stopniu globalne warunki atmosferyczne oraz lokalne zmiany ciśnienia wywołane wiatrem. Rezultatem źle działającej instalacji wentylacji naturalnej jest brak wymiany powietrza w pomieszczeniu. Co zrobić aby wspomóc naturalne procesy wymiany powietrza?

Jak zidentyfikować że wentylacja naturalna w budynku nie działa? Najłatwiej zaobserwować ten fakt po kąpieli w łazience, gdy para wodna osiądzie na chłodnej powierzchni luster czy glazury i zacznie się wykraplać. Oznacza to że wilgoć nie jest usuwana z pomieszczenia. Kolejnym przykładem może być zatęchłe i wilgotne powietrze w pomieszczeniu, lub wykraplanie się wilgoci na ścianach i wzrost pleśni.

Powodem wyżej opisanych problemów jest brak przepływu powietrza w kierunku z pomieszczenia na zewnątrz, lub nieprawidłowy jego kierunek. Brak przepływu powietrza wynika najczęściej z braku możliwości wpływu powietrza kompensacyjnego. Powietrze takie wpływa przez szczeliny okien i drzwi i zastępuje powietrze zużyte i zanieczyszczone ,które chcemy usunąć. Powodem cofania się powietrza, czyli „wtłaczania” zimnego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia jest najczęściej wiatr który wytwarza strefę nadciśnienia w górnej części instalacji. Powietrze takie nie tylko blokuje usunięcie powietrza zanieczyszczonego ale również wychładza pomieszczenia zimą, a ogrzewa latem. W obydwu okresach jest to działanie niepożądane.

Rynek oferuje wiele urządzeń wspomagających wentylację naturalną. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylatorów łazienkowych o stałym wydatku powietrza, połączonych z instalacją oświetleniową. W momencie gdy zapalane jest światło załącza się wentylator wymuszając usunięcie powietrza z pomieszczenia.

Systemem zapobiegającym cofanie się powietrza przy tym rodzaju wentylacji są nasady kominowe. Zasada ich działania opiera się o pomiar ciśnienia na początku i na końcu przewodu wentylacyjnego. Jeśli cieśninie na szczycie będzie większe, uruchamiany jest wewnętrzny wentylator wyciągowy. Jeśli układ ciśnień jest prawidłowy powietrze przepływa naturalnie, bez wspomagania.

Warto wiedzieć że stosowanie indywidualnych wentylatorów wyciągowych w blokach mieszkalnych zainstalowanych w kanałach wentylacji grawitacyjnej jest w Polsce prawnie zabronione. Efekt włączenia wentylatora w łazience jest taki że zanieczyszczone powietrze jest wtłaczane do łazienki innego lokatora, który nie ma wentylatora.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wentylacja naturalna jest bardzo kapryśną formą wentylacji. Wpływają na nią w dużym stopniu globalne warunki atmosferyczne oraz lokalne zmiany ciśnienia wywołane wiatrem.
Wentylacja naturalna jest bardzo kapryśną formą wentylacji. Wpływają na nią w dużym stopniu globalne warunki atmosferyczne oraz lokalne zmiany ciśnienia wywołane wiatrem.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama