reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Jednak prąd może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na to, by nasze instalacja elektryczna była odpowiednio zabezpieczona.

Odpowiednie zabezpieczenie potrzebne jest po to, by chronić wszelkie urządzenia elektryczne przed przepaleniem w wyniku skoków napięć oraz zapobiegać ew. pożarom spowodowanym spięciami w instalacji. Osprzęt zabezpieczający najczęściej umieszcza się w rozdzielnicy głównej, znajdującej się w pobliżu wejścia do domu.

• wyładowania atmosferyczne w instalację odgromową budynku,
• wyładowania atmosferyczne w napowietrzną linię zasilającą,
• uderzenie pioruna w metalowe elementy (np. ogrodzenie, brama),
• procesy łączeniowe odbiorników o dużej mocy,
• elektryczność statyczna.

Potocznie nazywane bezpiecznikami, chronią naszą instalację przed skutkami zwarcia lub nadmiernego obciążenia. Zakłada się je dla poszczególnych obwodów odbiorczych.

Do jednego wyłącznika można podłączyć nie więcej niż 10 gniazdek wtyczkowych lub 20 punktów oświetleniowych.

Urządzenia takie jak: kuchenki elektryczne, bojlery, hydrofory, grzejniki akumulacyjne, pralki, zmywarki (sprzęty podłączone na stałe do instalacji) powinny być zasilane z oddzielnych obwodów zabezpieczonych osobnym wyłącznikiem nadprądowym.

Chronią one instalacje przed porażeniem przed porażeniem przy dotyku pośrednim i bezpośrednim. Kontakt pośredni to np. dotknięcie urządzenia, w którym nastąpiło uszkodzenie izolacji. Kontakt bezpośredni to np. dotknięcie przewodu pod napięciem. Działanie wyłączników polega na porównywaniu prądu płynącego w przewodzie fazowym i neutralnym. Kiedy pojawi się różnica przekraczająca ich prąd uruchomienia, następuje szybkie odłączenie zasilania.

Inaczej: ochronniki przeciwprzepięciowe. Są to urządzenia chroniące instalację elektryczną przed przepięciami. Buduje się je na bazie iskierników lub warystorów. Iskierniki – przy przekroczeniu pewnej wartości napięcia na zaciskach, tzw. napięcia zapłonu, opór wewnętrzny iskiernika maleje i zaczyna przewodzić prąd. W warystorach jest tak, że w momencie gdy napięcie przekroczy określoną wartość, płynie przez niego prąd powodujący przejęcie energii impulsu, a nawet przepalenie lub rozłączenie bezpiecznika, a zarazem wyłączenie urządzenia.
Ograniczniki przeciwprzepięciowe są alternatywną drogą przepływu dla prądu piorunowego. Jeśli ich nie ma, prąd przedostaje się do instalacji elektrycznej i wszystkicj podłączonych do niej urządzeń. Z ograniczników przeciwprzepięciowych prąd odprowadzany jest przez przewód PE do ziemi. Ich działanie polega na ograniczaniu różnic potencjałów w obiekcie w trakcie przepływu prądu piorunowego.
Do stosowania ograniczników przepięć obliguje rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 75 poz. 690). Zasady tej ochrony reguluje norma PN-IEC 60364-4-443.

Typu B – chronią instalację elektryczną przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna.

Typu C – chronią instalację elektryczną przed przepięciami powstałymi w wyniku pośrednich wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieci elektrycznej, przed przepięciami towarzyszącymi działaniom zabezpieczającym instalację.

Typu B+C (dwustopniowe) – proste w montażu, nie ma ograniczeń pomiędzy poszczególnymi stopniami.

Typu D – stosowane przy zabezpieczaniu bardziej skomplikowanej aparatury (np. medycznej).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odpowiednie zabezpieczenie potrzebne jest po to, by chronić wszelkie urządzenia elektryczne przed przepaleniem w wyniku skoków napięć oraz zapobiegać ew. pożarom spowodowanym spięciami w instalacji.
Odpowiednie zabezpieczenie potrzebne jest po to, by chronić wszelkie urządzenia elektryczne przed przepaleniem w wyniku skoków napięć oraz zapobiegać ew. pożarom spowodowanym spięciami w instalacji.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama