reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?


W artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka handlowych sztuczek które są stosowane aby przekonać do kupna klimatyzatora konkretnej marki. Możemy jednak świadomie i na podstawie porównywalnych parametrów wybrać konkretny model. Co więc jest ważne?


Choć pierwszą odpowiedzią jaka się nasuwa na myśl według czego dobrać klimatyzator jest jego moc „przerobowa” to nie zawsze jest to najważniejsze. Czemu? Każdy typ klimatyzatorów ma podobne moce, lecz to sposób rozdziału powietrza z klimatyzatora decyduje czy moc ta zostanie odpowiednio spożytkowana. Nic nie da dmuchanie zimnego powietrza na początku korytarza, skoro na jego końcu będzie nadal gorąco. Zawsze będzie nam proponowano model najtańszy, lub najbardziej popularny. Zastanówmy się jednak jak właściwie chcemy rozprowadzić zimne powietrze po pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o rozdział powietrza rynek oferuje nam kilka standardowych klimatyzatorów, przeznaczonych do konkretnych geometrii pomieszczeń. Przykładem może być jednostka kanałowa, do której można podłączyć kanały wentylacyjne i doprowadzić zimne powietrze do kilku różnych pomieszczeń. Dla zastosowań biurowych (zwykle sufity podwieszane) najlepiej sprawdzają się jednostki kasetonowe, które nie rzucają się w oczy, a rozpływ powietrza jest równomierny we wszystkich kierunkach. W budownictwie mieszkaniowym, przy chłodzeniu konkretnego pomieszczenia najczęściej używajmy jednostek naściennych. Przy korytarzach stosujemy jednostki przysufitowe o dużym zasięgu strumienia powietrza, dzięki którym mamy pewność że chłód dotrze do każdego kąta.

Jedną z najważniejszych spraw jest weryfikacja miejsca montażu jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej klimatyzatora. Przed należy się upewnić że istnieje możliwość montażu jednostek zewnętrznych na elewacji lub dachu budynku. Kolejną kwestią jest ocena rodzaju jednostki wewnętrznej, w taki sposób aby strumień powietrza docierał wszędzie w obrębie pomieszczenia.

Ostatnim kryterium przy wyborze urządzenia jest porównanie jego parametrów z klimatyzatorami konkurencyjnymi. Parametry jakie należy uwzględniać przy wyborze to: moc chłodnicza, COP, EER, generowany hałas oraz rodzaj czynnika.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Każdy typ klimatyzatorów ma podobne moce, lecz to sposób rozdziału powietrza z klimatyzatora decyduje czy moc ta zostanie odpowiednio spożytkowan
Każdy typ klimatyzatorów ma podobne moce, lecz to sposób rozdziału powietrza z klimatyzatora decyduje czy moc ta zostanie odpowiednio spożytkowan

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama