reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak działa odkurzacz centralny?

Jak działa odkurzacz centralny?

System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, którą stanowi właściwy odkurzacz oraz sieć rur z gniazdami przyłączeniowymi. Podłączenie rury ssącej uruchamia jednostkę centralną wyposażoną w wydajne turbiny, podczas gdy pozostałe zawory pozostają hermetycznie zamknięte.

Taki stan rzeczy umożliwia odkurzanie, usuwanie kurzu przy braku wydmuchiwania powietrza wewnątrz domu, co eliminuje unoszenie się niesprzątniętego kurzu. Jest to instalacja dająca duże korzyści. Cały kurz usuwany jest na zewnątrz budynku. Prędkość przepływającego powietrza waha się w granicach do 36 m/s i uniemożliwia osadzanie się kurzu wewnątrz instalacji. Siła ciągu i ilość zasysanego powietrza umożliwia usuwanie kurzu nie tylko ze standardowych powierzchni wykładzin, ale również z głębszych zakamarków. Dodatkowo system ten eliminuje hałas który generuje standardowy odkurzacz, ponieważ jednostka centralna jest umieszczona w dowolnym pomieszczeniu, w którym hałas chwilowy nie przeszkadza, np. w garażu. Rury ssące mają średnicę około 52 mm - zależnie od siły ssącej jednostki centralnej. Wykonane są z rur PCV.

Odcinki rur poziomych można zamontować w wylewce stropu lub izolacji, pionowe odcinki w bruzdach ścian. W celu eliminacji dodatkowych oporów ssania nie montuje się kolanek większych niż 45°, jedynie tuż przy jednostce centralnej można zastosować kolanko 90°. Eliminacja nadmiernych załamań zapobiega zapychaniu się instalacji i uszkodzeniu jednostki centralnej poprzez duże kawałki zanieczyszczeń.

Przed zakupem takiego odkurzacza należy zwrócić uwagę na warunki gwarancji. Najczęściej ma ona okres 5 lat na jednostkę centralną i od 1 do 10 lat na instalację.

Najlepiej podczas montażu skorzystać z wiedzy wyspecjalizowanej firmy. Należy unikać pomysłów własnych szczególnie z wykorzystaniem rur kanalizacyjnych.

Całość instalacji jest integralnym układem, gdzie ciśnienie i prędkość przepływu nie jest przypadkowa i do tych parametrów dobiera się jednostkę centralną.

Polecamy: Jaki zamek postawić na straży

Niewłaściwy dobór głównego odkurzacza spowoduje małą sprawność odkurzania lub uszkodzenie silnika jednostki.

Czytaj także: Jak działa wentylacja wywiewna

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, którą stanowi właściwy odkurzacz oraz sieć rur z gniazdami przyłączeniowymi.
System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, którą stanowi właściwy odkurzacz oraz sieć rur z gniazdami przyłączeniowymi.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama