reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak zamontować szynę oświetleniową?

Jak zamontować szynę oświetleniową?

Szyny oświetleniowe pozwalają doświetlić zacienione części pomieszczenia bądź skupić światło w wybranym miejscu. Są one również dobrym sposobem na szybką zmianę aranżacji wnętrza.

By zamontować szyny oświetleniowe będziesz potrzebował podstawowych narzędzi, które najczęściej stosuje się przy pracach związanych z elektrycznością, czyli: śrubokręta, szczypiec elektromonterskich, zdzieraka izolacji, zacisków kablowych, złączek kablowych. Będą Ci również potrzebne specyficzne elementy montażu, czyli listwy oświetleniowe. Przyda się również liniał, by wyznaczyć linię podłączenia listwy.

Możesz wykorzystać istniejące elementy oświetleniowe, np. oprawy podsufitowe. Po odłączeniu prądu zdejmij oprawę podsufitową i za pomocą liniału wyznacz kierunek podłączenia szyny.

Jeśli szyny będą pierwszym elementem oświetleniowym w tym pomieszczeniu wykorzystaj miejsce wyprowadzenia kabli, jako środek przebiegu listwy.

Podczas montażu zawsze przestrzegaj zaleceń producenta szyny i innych elementów oświetleniowych.

Szyna oświetleniowa zawiera płytkę podłączeniową. Wyprowadzone z niej kable będziesz musiał połączyć, przestrzegając zgodności kolorów, z kablami z puszki.

Kable łącz zawsze za pomocą złączek.

Uważając, by nie uszkodzić kabli połącz płytkę z puszką. Szynę zamontuj prowizorycznie na osi płytki. Zanim wywiercisz otwory w suficie – wykonaj prowizoryczny montaż szyn przewodowych i ich połączeń .

Upewnij się, że połączenia są rozmieszczone tak, jak sobie to zaplanowałeś.

Teraz możesz wiercić otwory.

Do montażu zastosuj zwykłe wkręty lub kołki rozporowe. Te pierwsze przydadzą się jeśli listwa będzie montowana do belki stropowej. W innych sytuacjach wybierz kołki rozporowe.

Po zamontowaniu szyn przewodowych na stałe, wsuń w nie oprawy. Wszystko powinno prawidłowo działać, sprawdź to włączając prąd.

Polecamy: Jak zainstalować karnisz

Przeanalizuj kąt padania światła i popraw ustawienie opraw. Nie odkładaj też na później prac wykończeniowych – od razu pomaluj sufit w pobliżu prac montażowych. 

Czytaj także: Jak poprawić izolacyjność termiczną skosów

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

By zamontować szyny oświetleniowe będziesz potrzebował podstawowych narzędzi, które najczęściej stosuje się przy pracach związanych z elektrycznością. fot. LARS
By zamontować szyny oświetleniowe będziesz potrzebował podstawowych narzędzi, które najczęściej stosuje się przy pracach związanych z elektrycznością. fot. LARS

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama