REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kilka słów o ogrzewaniu podłogowym

Paweł Nawrocki
Należy mieć na uwadze, że wykonanie ogrzewania podłogowego jest o 40% droższe niż ogrzewanie konwekcyjne z systemem grzejników.
Należy mieć na uwadze, że wykonanie ogrzewania podłogowego jest o 40% droższe niż ogrzewanie konwekcyjne z systemem grzejników.

REKLAMA

REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe znacznie różni się od ogrzewania grzejnikowego. Oprócz samego projektu wykonania instalacji, sposób przekazywania ciepła jest tutaj istotnie inny.

Zalet zdrowotne

REKLAMA

Ogrzewanie podłogowe jest znacznie bardziej atrakcyjne dla alergików. Związane jest to z tym, że temperatura źródła górnego jest niższa niż w tradycyjnym ogrzewaniu konwekcyjnym. Temperatura ogrzewania podłogowego nie przekracza 26 °C, podczas, gdy ogrzewanie konwekcyjne ma temperaturę 60 °C. Z tego względu nie następuje unoszenie się kurzu i w efekcie przyklejanie go do grzejników. Ogrzewanie podłogowe ma bardzo korzystny rozkład ciepła. Najcieplejsza jest powierzchnia podłogi - stopy a najchłodniejszy "poziom głowy". Daje to komfort cieplny i nie obciąża systemu krążenia, przy tym oddaje ciepło równomiernie całą powierzchnią stąd też zapewnia równomierną temperaturę w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe poprzez niższą temperaturę umożliwia zwiększenie wilgotności względnej co wpływa bardzo korzystnie na samopoczucie.

Oszczędność i estetyka

Ogrzewanie to daje możliwość dużej oszczędności energii, z uwagi na termo stabilność i możliwość obniżenia ciepła oddawanego w stosunku do ogrzewania tradycyjnego. Ogrzewanie podłogowe nie wymaga instalacji widocznych urządzeń w pomieszczeniach. Daje to możliwość dodatkowej aranżacji wnętrza, jak również eliminację miejsc intensywnego gromadzenia kurzu.

Solidne wykonanie i ewentualne komplikacje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogrzewanie podłogowe wymaga bardzo solidnego ocieplenia, gdyż źle ocieplony dom nie zostanie sprawnie ogrzany przez sam system podłogowy. Należy się liczyć, że w przypadku awarii jednej z rur wymagane jest usunięcie warstwy jastrychu, co absolutnie wyłącza pomieszczenie z użytkowania na kilka tygodni. Dlatego układanie rur ogrzewania musi być wykonane bardzo staranie. Ogrzewanie podłogowe, a w szczególności jastrych na nich ułożony ma zdolności do akumulacji ciepła co może korzystnie wpłynąć na okresy ogrzewania i ograniczenia energii potrzebnej do zasilania pompy. 

Polecamy: Drewno jako materiał podłogowy

Należy mieć na uwadze, że wykonanie ogrzewania podłogowego jest o 40% droższe niż ogrzewanie konwekcyjne z systemem grzejników.

Na ogrzewanie podłogowe nie wskazane jest układanie dywanów, czyli materiałów mające zdolności termoizolacyjne, gdyż obniża to sprawność grzewczą. 

Czytaj także: Inne aspekty kominków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA