reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Zasada działania kolektora słonecznego

Zasada działania kolektora słonecznego

Kolektor pobiera energię z promieniowania słonecznego. Przechwycona energia jest przekazywana za pomocą nośnika ciepła np.: cieczy (glikol, woda) lub gazu do instalacji grzewczej.

Kolektor może być konstrukcją płyty pokrytą warstwą niklu, czarnego chromu czyli związku o wysokim współczynniku pochłaniania promieniowania słonecznego i niskim współczynniku emisji promieniowania cieplnego. Przechwycona w ten sposób energia słoneczna jest zamieniana na ciepło i transportowana czynnikiem grzewczym przez system małych kanalików. Skuteczność pochłaniania zależy od absorbera. W wielu wypadkach to konstrukcja miedzi pokryta chromem, która charakteryzuje się skutecznością pochłaniania promieni słonecznych do 70%. W sytuacji innych konstrukcji, np. pokrycia tlenkami tytanu skuteczność może wzrosnąć do 90%. W wyniku wymiany ciepła następuje przekazanie energii z absorbera do czynnika grzewczego, oczywiście nie ulegającego zamarzaniu, który znajduje się w ruchu w kolektorze. Następnie ogrzany czynnik grzewczy transportowany jest do wymiennika cieplnego, gdzie ponownie następuje wymiana ciepła, tym razem ogrzewając wodę użytkową. W tej sytuacji następuje schłodzenie czynnika grzewczego i ponowne jego przetransportowanie do kolektora. Należy pamiętać, że ilość dostarczanej energii zależy od ilości energii słonecznej operującego słońca a nie temperatury otoczenia.

Polecamy: Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Płaskie: niepróżniowe, charakteryzują się klasycznym działaniem z przekazywaniem energii i próżniowe, różnią się od poprzednich tym że występuje wokół absorbera próżnia umożliwiająca większą sprawność oraz brak powstawania pary.
Rurowe również o klasycznej konstrukcji ( dwie rurki współosiowe wewnątrz dużej rury) lub z parabolicznym zwierciadłem skupiającym energię, jak w soczewce, odznaczające się najwyższą sprawnością.

Czytaj także: Charakterystyka kominów

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kolektor pobiera energię z promieniowania słonecznego
Kolektor pobiera energię z promieniowania słonecznego

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama