REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

REKLAMA

Planujesz budowę lub remont dachu? Szukasz dobrego dekarza? Ale jak sprawdzić, czy fachowiec jest godny zaufania? Sprawdź dekarza pod kilkoma względami np. jego doświadczenie, zdobyte wykształcenie i rekomendacje. Zobacz poradnik, jak sprawdzić czy dekarz jest godny zaufania.

REKLAMA

Każdy budujący i remontujący wie, że sam wybór materiałów i technologii to jeszcze nie gwarancja sukcesu. Dużo zależy od wykonawcy, zwłaszcza tak ważnego elementu domu, jakim jest dach. Warto więc poświęcić nieco czasu, uwagi i zaangażowania, by wybrać jak najlepiej. Decydując się na konkretnego wykonawcę, dobrze jest wiedzieć, jakie ma kompetencje oraz w jaki sposób zrealizuje zlecenie. Podpowiadamy, o co warto zapytać i o czym porozmawiać z dekarzem przed dokonaniem wyboru.

1. Zapytaj o doświadczenie

O tym, jak wiele znaczy praktyka zawodu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Obycie, praktyczna wiedza i doświadczenie przychodzą z czasem. – Każdy z profesjonalistów doskonale zdaje sobie sprawę, że wiedza jest jedynie podstawą, a lata spędzone na wykonywaniu dachów, są doskonałym polem do zdobycia niezbędnych umiejętności do wykonywania nie tylko niezawodnych, ale i atrakcyjnych wizualnie dachów – mówi Andrzej Wilhelmi, dekarz z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, współpracujący z firmą Röben.

2. Zapytaj go o dyplomy

Posiadanie dyplomów, tj. czeladnika czy mistrzowskiego, nie jest konieczne. Dobra, rzemieślnicza tradycja oraz dbałość o swoją pozycję na rynku przekonują, że warto je uzyskać. Dyplomy rzemieślnicze zdobywa się, przechodząc przez kolejne etapy kształcenia w szkołach zawodowych bądź technicznych. Niezbędne jest również kilkuletnie doświadczenie zawodowe (minimum 6 lat w zawodzie przed zdobyciem dyplomu mistrzowskiego). Każdy inwestor ma możliwość sprawdzenia w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej posiadania przez dekarza dyplomów zawodowych.

3. Niech się pochwali

Dobrym narzędziem weryfikacji wykonawcy są zdobyte nagrody, wyróżnienia i  certyfikaty. Nie każdy dekarz się o nie stara, ale, jak w każdym fachu, najlepsi dbają o swój rozwój zawodowy, czego potwierdzeniem są właśnie zaświadczenia o przebytych kursach czy potwierdzenia sukcesów. Warto więc o nie zapytać.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Dopytuj i sprawdzaj

Sprawdzenie wykonanych realizacji, nawet podobnych pod względem formy dachów, jest niezbędne. Jeśli zdjęcia ukończonych prac nie dają nam pewności co do sposobu wykonania, dobrym rozwiązaniem będzie umówienie się z inwestorami, którzy korzystali z usług danej ekipy dekarskiej. Obejrzenie na „żywo” efektu jej prac, pozwoli na zapoznanie się nie tylko z jakością wykonawstwa, ale również z metodami współpracy z konkretnym dekarzem. Ponieważ talent i umiejętności to nie wszystko, warto pochylić się również nad tym, jakimi narzędziami operuje dekarz. Profesjonalny komplet narzędzi i akcesoriów wysokiej jakości gwarantuje nie tylko lepszy komfort pracy, ale także dokładniejsze i solidniejsze wykonawstwo.  

5. Bądź przewidujący

Przeprowadzając rozmowę wstępną z dekarzem warto zapytać, czy prace na dachu wykonywane są przez niego osobiście czy jedynie przez jego pracowników. Jeżeli wykonuje on część prac, powinniśmy sprawdzić też kompetencje zatrudnianych przez niego dekarzy. W ten sposób można się uchronić przed poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z poprawianiem wielu zadań, a niekiedy nawet całego poszycia. Dodatkowo pewna i sprawdzona firma dekarska posiada ubezpieczenie. Ubezpieczyciel podpisze z wykonawcą umowę tylko wtedy, jeśli pozytywnie zweryfikuje kompetencje i jakość świadczonych usług przez danego wykonawcę. Dla inwestora kwestia posiadania przez dekarza ubezpieczenia ma znaczenie podwójne: jest kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem danego wykonawcy oraz zapewnia dodatkową gwarancję pokrycia ewentualnych roszczeń w przyszłości.

7. Umowę zawrzyj tylko pisemnie

Umowę najlepiej zawrzeć w formie pisemnej. Powinna precyzyjnie określać strony umowy (każdą legalnie działającą firmę można sprawdzić Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG) zakres prac oraz zawierać całkowity koszt usługi - cenę ryczałtową za kompleksowe zadanie, wykonane zgodnie z projektem lub z ustaleniami z inwestorem, projektantem i kierownikiem budowy. Umowa powinna również określać termin wykonania prac. Komplet dokumentacji jest niezbędny w przypadku konieczności usuwania ewentualnych usterek lub dochodzenia roszczeń przed sądem.

8. Zapewnij sobie spokój na lata

REKLAMA

Należy pamiętać, że zakończenie wszystkich prac na budowie nie oznacza końca współpracy z wykonawcami.  Faktura VAT jest dokumentacją wykonanej przez nas operacji, jest też niezbędna do otrzymania gwarancji. Co niezwykle ważne, wiele firm zajmujących się wykonaniem pokrycia dachowego oferuje swoim klientom wydłużenie okresu gwarancyjnego. Warunkiem takiej umowy jest przeprowadzanie przez daną firmę corocznego przeglądu dachu. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że dekarze doskonale wiedzą, które punkty dachu mogą trapić różnego rodzaju bolączki i czemu należy się przyjęć w pierwszej kolejności.

– W pierwszych latach użytkowania dachu o ile nie przydarzą się usterki spowodowane np. czynnikami atmosferycznymi z pokryciem nie powinno być kłopotów. Z upływem lat oczywiście pojawiają się drobne, czy nawet nieco większe problemy, jednak sukcesywne kontrolowanie jakości poszycia pozwala zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W przypadku zaniedbań trzeba liczyć się nie tylko jego nieprawidłowym funkcjonowaniem, ale również z wysokimi kosztami wymiany poszczególnych elementów. mówi Wilhelmi.

Zobacz także:  Na co zwrócić uwagę, kupując dachówki ceramiczne?

Zobacz także:  Remont pokrycia dachowego z papy – krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA