reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Do podstawowych obowiązków konsumenta należy przede wszystkim terminowe wnoszenie opłat za świadczone usługi dostawy i sprzedaży gazu, zaś za podstawowy obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego uznaje się zaopatrywanie konsumenta w gaz w sposób ciągły i niezawodny. Jakie obowiązki poza tymi podstawowymi powinien spełniać konsument, a jakie przedsiębiorstwo energetyczne?

Prawa i obowiązki konsumenta dotyczące odbioru gazu

Za podstawowy obowiązek konsumenta uznaje się konieczność terminowego wnoszenia opłat za gaz i za jego dostarczanie. Jeśli konsument nie zapłaci rachunków w terminie obowiązują go odsetki ustawowe za każdy dzień opóźnienia. Oprócz tego konsument powinien pokrywać koszty wszystkich dodatkowych usług i czynności, które zostaną na jego zlecenie wykonane przez przedsiębiorstwo energetyczne, pobierać moc i ilość gazu zgodnie z umową sprzedaży oraz umożliwiać przedstawicielom przedsiębiorstwa energetycznego dostęp do urządzeń gazowniczych, które znajdują się na terenie obiektu należącego do konsumenta – zarówno wtedy, gdy konieczna jest naprawa lub kontrola ich stanu, jak i wtedy, gdy pracownicy chcą skontrolować wskazania gazomierza. Konsument ma również obowiązek niezwłocznego poinformowania dostawcy o ewentualnych wadach albo usterkach w funkcjonowaniu urządzeń gazowniczych, w tym także gazomierza. Oprócz tego konsument powinien informować przedsiębiorstwo energetyczne o każdorazowej zmianie adresu korespondencyjnego.

Zobacz także:  W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama