reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zasady układania dachówek ceramicznych

Zasady układania dachówek ceramicznych

Układając dachówki ceramiczne na dachu, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Bardzo istotna jest kolejność wykonywania poszczególnych warstw dachu. Zanim zaczniemy układać dachówkę, należy dokładnie ułożyć folię dachową, lub w zależności od kąta nachylenia połaci dachowej – deskowanie pokryte papą.

Kiedy konstrukcja dachu jest już gotowa, i kiedy izolacja przeciwwilgociowa w postaci papy lub folii jest już gotowa należy przystąpić do montażu kontrłat oraz łat.

Zobacz także: Po co stosujemy folie paroizolacyjne?

Rozstaw łat należy przyjąć dla konkretnej dachówki, powinien być on zgodny z zaleceniami producenta. Kiedy już przybijemy łaty , należy zamontować grzebienie okapu oraz obróbki blacharskie i rynny. Kiedy to wszystko będzie gotowe, można przystąpić  do układania dachówek.

Kierunek układania dachówek

Dachówki należy układać od okapu w górę. Aby pokrycie było bardziej stabilne i zabezpieczone przed działaniem silnego wiatru, zaleca się, aby co trzecia dachówka była klamrowana po skosie.

Klamrować lub mocować do łat np. za pomocą wkrętów trzeba także dachówki skrajne. W takich miejscach, jak kosze, komin czy w strefie okien połaciowych, gdzie konieczne jest przycinanie, dachówki należy ciąć je w taki sposób, aby pył nie dostał się na dachówkę ani pod nią. Jest on trudny do usunięcia, szczególnie wtedy, gdy nie zrobi się tego od razu. Jeśli na dachu zastosuje się folię dachową, pył może zatkać jej pory i spowodować, że membrana straci swoją paroprzepuszczalność. Dlatego cięcie najlepiej wykonać poza połacią.

Układając dachówki trzeba odpowiednio rozmieścić akcesoria dachowe, w tym dachówki wentylacyjne, które są kluczowe dla cyrkulacji powietrza pod połacią. Liczba i rozmieszczenie dachówek wentylacyjnych zależy od kształtu i wymiarów dachu. Najczęściej układa się je w trzecim rzędzie pod kalenicą. Aby zapewnić odpowiednią wentylację należy też zapewnić wpust i wypust powietrza przy okapie i kalenicy. Istotną zasadą jest również konieczność ułożenia taśmy wentylująco-uszczelniającej na kalenicy pod gąsiorami. Same gąsiory mocuje się za pomocą specjalnej klamry oraz przykręca wkrętami do kalenicy.

Zobacz także: Blacha na rąbek stojący – obróbka komina – galeria

Dach pokryty dachówką ceramiczną. Fot. Röben

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dachówka ceramiczna. Fot. Shutterstock
Dachówka ceramiczna. Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama