reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Bhp podczas spawania

Bhp podczas spawania

Bez względu na to, jakiego rodzaju prace wykonujemy, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach BHP. Zasady te obowiązują także podczas spawania. Ochrona oczu, unikanie wdychania szkodliwych oparów, ochrona przed odpryskami spawalniczymi czy pamiętanie o bezpieczeństwu pożarowym to zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać.

Podczas pracy na budowie – czy to podczas prac przy budowie stropów, czy podczas prac elektrycznych, czy podczas spawania – należy zachować szczególną ostrożność. W związku z tym zarówno pracodawca, jak i każdy z pracowników powinien przestrzegać ogólnych zasad BHP. Takie postępowanie poprawi bezpieczeństwo w miejscu pracy i jednocześnie wpłynie na ograniczenie liczby wypadków.

Ochrona oczu podczas spawania

Podstawową zasadą o jakiej należy pamiętać jest odpowiednia ochrona oczu w trakcie wykonywania prac spawalniczych. Niebezpieczeństwo, które wynika z tego typu prac to między innymi możliwość oparzenia rogówki – wywołuje je bezpośrednie patrzenie na bardzo jasne światło wytwarzane w trakcie procesu spawania. Oparzenia rogówki charakteryzują się uczuciem piasku pod powiekami i wymagają konsultacji z lekarzem okulistą. Należy również zwracać uwagę na to, w jakiej przestrzeni odbywa się spawanie. Jasne, białe ściany mogą wpływać na powstawanie oparzeń skóry, ponieważ odbija się od nich światło wytwarzane przez spawarkę. Co istotne, wszystkie maski spawalnicze zabezpieczają wyłącznie przed iskrami, odpryskami i niwelują jasność światła, dlatego mimo wszystko należy zachować szczególną ostrożność w trakcie spawania.

Zabezpieczenie przed niebezpiecznymi oparami

Równie ważne jak ochrona oczu jest ochrona dróg oddechowych. Należy je zabezpieczyć jeśli planujemy wykonywać spawanie stopów aluminiowych używając do tego celu maski przeciwpyłowej – zwłaszcza gdy będziemy pracować przez dłuższy czas. Uważać należy również podczas spawania elementów pokrytych powłoką cynkową. Najpierw powinniśmy ją usunąć, a dopiero później przystąpić do spawania. Przede wszystkim prace spawalnicze wykonuje się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, dlatego jeśli konieczne jest spawanie np. w środku domu, należy otworzyć wszystkie okna i drzwi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Spawanie, spawarka. Fot. Fotolia
Spawanie, spawarka. Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama