| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > BHP > Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach

Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach

W trakcie wykonywania prac na obrabiarkach czy to do drewna, czy do metalu powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pracodawca powinien pamiętać, że przestrzeganie przepisów BHP zabezpiecza pracowników przed ewentualnymi wypadkami i tym samym powinien kontrolować czy owe przepisy są respektowane.

Tokarki, wiertarki, frezarki, wytaczarki, przecinarki, strugarki, przecinarki i szlifierki to różnorodne maszyny stosowane do obrabiania drewna lub metalu. Maszyny te powinny być obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników przeszkolonych w zakresie przepisów BHP. Warto jednak przypomnieć jakie są przepisy ogólne dotyczące prac wykonywanych na obrabiarkach.

Ochrona pracowników

Pracownicy wykonujący pracę przy obrabiarkach powinni nosić nakrycie głowy zakrywające dokładnie włosy i odzież roboczą, która nie będzie posiadała odstających elementów – mogą one wkręcić się w maszynę. Wszystkie czynności należy wykonywać zgodnie z przepisami bhp i dokumentacją techniczno-ruchową. Zanim którykolwiek z wykwalifikowanych pracowników przystąpi do naprawy sprzętu, powinien odłączyć go od zasilania i zabezpieczyć przed ewentualnym uruchomieniem. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić w jakim stanie są urządzenia ochronne i ogólnie cała maszyna – jeśli jej używanie może zagrozić zdrowiu lub życiu pracowników, nie wolno jej uruchamiać przed wezwaniem serwisanta.

Podstawowe wyposażenie obrabiarek

Obrabiarki powinny być wyposażone w urządzenia zabezpieczające pracowników przed ewentualnym odrzutem lub wyrzutem materiału poddawanego obróbce. Konieczne są do tego zaciski i chwytaki przytrzymujące i jednocześnie mocujące materiał. Wszyscy zatrudnieni pracownicy muszą przebywać poza strefą wypadkową, w której może dojść do odrzutu lub wyrzutu materiału mimo zastosowanych zabezpieczeń. Jeśli obrabiarka posiada dwuręczne elementy sterownicze, należy koniecznie uruchomić je jednocześnie. W miejscach, w których możliwe jest zetknięcie pracownika z urządzeniami tnącymi, ruchomymi elementami maszyn i materiałem obrabianym, powinno się zamontować elementy ochronne lub hamujące – tylko jeśli dopuszcza to instrukcja obsługi.

Zachowania niedopuszczalne w trakcie pracy obrabiarek

W trakcie pracy obrabiarki niedopuszczalne jest trzymanie materiału obrabianego w rękach, zdejmowanie elementów ochronnych, wymiana narzędzi służących do cięcia, usuwanie odpadów powstałych w wyniku pracy maszyny, sprawdzanie dłonią dokładności wykonanej obróbki ani naprawa maszyn.

Zobacz także:  Zasady bhp podczas prac na dachu

Zobacz także:  Zasady bhp podczas montażu okablowania

Zobacz także:  Zasady bezpiecznej pracy na budowie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »