| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Darmowe programy do kosztorysowania

Darmowe programy do kosztorysowania

Darmowe programy do kosztorysowania pozwalają na tworzenie kosztorysów z różnych branż, na przykład branży budowlanej. Niestety na rynku istnieje niewiele tego typu oprogramowania, które dostępne jest za darmo. Jeśli już mamy darmowy dostęp do programów do kosztorysowania, są to przeważnie wersje testowe, przekonujące nas do zakupu pełnej licencji.

Tak naprawdę nie istnieją zupełnie darmowe programy do kosztorysowania. Większość oprogramowania tego typu albo oferuje darmową wersję próbną, która sprawdzi się, jeśli chcemy wykonywać kosztorysy tylko przez krótki okres czasu, albo darmowe wersje dla studentów kierunków związanych na przykład z budownictwem. Mały przedsiębiorca będzie jednak zmuszony do zakupu pełnej licencji, co niestety wiąże się z dość dużymi kosztami. Na szczęście z reguły później nie musi płacić za dodatkowe aktualizacje.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

PriMus-DCF

Jedynym dostępnym w internecie prawie darmowym programem do kosztorysowania jest PriMus-DCF. Jego zdecydowaną wadą jest brak polskiego interfejsu, chociaż producenci podobno planują wykonanie polskojęzycznej wersji. Zapłacić będziemy musieli jedynie wtedy, kiedy zechcemy wydrukować wszystkie zebrane obliczenia, co zdecydowanie utrudnia pracę. W dodatku płatność liczona jest od strony i kosztuje 10 euro centów. Program obsługuje między innymi takie formaty jak PWE, XPWE, XSL i XML.

Programy z darmowymi licencjami dla studentów

Na rynku istnieją jednak programy z darmową licencją dla studentów. Jednym z nich jest jeden z najpopularniejszych tego typu programów w Polsce – KOBRA. KOBRA posiada wszystkie elementy, które niezbędne są przy tworzeniu kalkulacji, archiwizowania danych, wydruków i wprowadzania nowych informacji o cenach. Minusem wersji studenckiej są przede wszystkim ograniczona lista KRN-ów – ograniczona o normatywy charakterystyczne dla specjalistycznych prac. Innym programem dającym darmową licencję studencką jest Rodos. Rodos oferuje również darmowe wersje dla nauczycieli, a absolwenci mogą uzyskać 25% zniżki na pełną wersję programu. W studenckiej edycji można tworzyć, zapisywać i drukować kosztorysy, uzupełniać je o wielopoziomowe struktury elementów a nawet budować własne cenniki. Wersja ta korzysta z ograniczonej bazy danych, co oczywiście jest zdecydowanym minusem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »