REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dach pokryty blachodachówką. Mycie pokrycia dachowego i czyszczenie rynien. Poradnik

Dach. Fot. Ruukki
Dach. Fot. Ruukki
Ruukki

REKLAMA

REKLAMA

Blachodachówka to popularne pokrycie dachowe. Właściwe przygotowanie dachu do zimy pozwoli uniknąć nam wielu niespodzianek, a także oszczędzić czas i pieniądze. Ekspert firmy Ruukki Polska - Michał Jabłonkowski podpowiada, jak zabezpieczyć dach przed zimą, aby nie uszkodzić blachodachówki.

REKLAMA

Blachodachówka. Fot. Ruukki

Właściwie wykonane pokrycie z blachodachówki bardzo dobrej jakości powinno przetrwać bez szkody wiele lat. Warto jednak regularnie sprawdzać stan dachu, najlepiej tuż przed zimą. Dzięki temu można wykryć i naprawić nawet niewielkie usterki. Nie warto oszczędzać i rezygnować z przeglądu tym bardziej, że jego koszt nie jest wysoki, a w pierwszych latach często bywa wykonywany w ramach gwarancji przez ekipę, która układała pokrycie.

Mycie pokrycia dachowego

Generalnie dachy pokryte blachodachówką po ułożeniu nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Większość zabrudzeń zmywa deszcz. Jest to związane z zastosowanymi powłokami ochronnymi, które ograniczają osadzanie się brudu i innych zanieczyszczeń. Jednak zgodnie z zaleceniami producentów dachy te powinny być poddawane okresowym przeglądom, a w sytuacjach, gdy zabrudzenia utrzymują się na powierzchni pokrycia - myte odpowiednimi środkami czyszczącymi. Nie należy używać do tego celu agresywnych detergentów i preparatów chemicznych, które nie są przeznaczone do pielęgnacji dachu – mogą one uszkodzić blachodachówkę i spowodować zmianę koloru jej powłoki.

Czym j jak czyścić dach z blachodachówki?

Pokrycie z blachy można bez obaw czyścić miękką szczotką i wodą pod ciśnieniem. Bardziej uporczywy brud można usunąć, używając detergentu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni powlekanych. Po kilku minutach od nałożenia takiego środka dach należy dokładnie spłukać wodą od góry. Uporczywych plam można się pozbyć, przemywając je ściereczką nasączoną białym alkoholem, terpenem pomarańczowym lub specjalnym środkiem do czyszczenia dachów. Wcześniej należy sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy nie zniszczą one powłoki ochronnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bariery zatrzymujące śnieg mocuje się za pomocą zacisków do rąbków stojących arkuszy. Fot. Ruukki

Sprawdź newralgiczne miejsca na dachu

Przed nadejściem zimy warto sprawdzić miejsca najbardziej narażone na zaleganie śniegu (rynny koszowe, obróbki wokół okien i kominów) lub jego ciężar (mocowania barier i płotków śniegowych). Są to miejsca, w których ryzyko przeciekania i uszkodzenia pokrycia jest największe.

Prace dotyczące pielęgnacji i przeglądu dachu przed zimą najlepiej jest zlecić sprawdzonej ekipie dekarskiej lub firmie, która specjalizuje się w czyszczeniu blachodachówki.

Czyszczenie rynien

Przy okazji kontroli pokrycia warto sprawdzić drożność rynien i rur spustowych, ich ustawienie i zamocowanie. Zalegające w rynnach zanieczyszczenia nie tylko utrudniają odprowadzenie wody opadowej z dachu, ale są również dla nich dodatkowym obciążeniem. Zimą w takich miejscach łatwo tworzą się zatory lodowe, które mogą być przyczyną rozsadzania i pękania poszczególnych elementów orynnowania. Wiosną nadawać się one będą wyłącznie do wymiany.

Jak czyścić rynny?

REKLAMA

Rynny należy oczyścić z zalegających zanieczyszczeń. Jest to konieczne także wtedy, gdy są w nich ułożone siatki. Zatrzymują one tylko duże liście i gałązki; piasek czy igliwie przedostają się przez oczka i osadzają na dnie rynien. Najlepiej je usuwać strumieniem wody z węża ogrodowego lub przy użyciu myjki ciśnieniowej (do 50 bar). Nie wolno stosować do tego metalowych narzędzi, ponieważ łatwo nimi uszkodzić powierzchnię rynien (szczególnie tych z powłoką).

Podczas wymywania zanieczyszczeń należy też zwrócić uwagę na to, czy woda spływa do rury spustowej. Jeśli nie, konieczne jest skorygowanie spadku rynny. Powinien on wynosić około 3 mm na 1 m jej długości.

Drożne muszą być też rury spustowe. Gdy woda z nich nie wypływa lub jest jej niewiele, należy je oczyścić. Najłatwiej to zrobić, gdy w rurach są umieszczone otwory rewizyjne - czyszczaki. Wówczas wystarczy wyjąć znajdujące się w nich koszyczki i je opróżnić. Jeśli koniec rury wchodzi do osadnika obok domu, trzeba go otworzyć i usunąć nagromadzone w nim zanieczyszczenia.

Stosując systemowe zabezpieczenia przeciwśniegowe można dobrać je kolorystycznie do pokrycia z blachy płaskiej. Fot. Ruukki

REKLAMA

W domach parterowych, w których okap dachu znajduje się na tyle nisko, że do dokładnych oględzin rynien, nie trzeba wchodzić na dach. W zupełności wystarczy drabina. Nie powinno się jej jednak opierać o elementy orynnowania, ponieważ może to spowodować ich deformację, a w systemach wykonanych ze stali powlekanej - również zarysowanie prowadzące do korozji.

W domach wyższych - piętrowych i z poddaszem – ze względu na bezpieczeństwo lepiej prace zlecić specjalistom. Poruszanie się po dachu wymaga odpowiednich zabezpieczeń i wprawy, dlatego lepiej zatrudnić firmę dekarską.

Zobacz także: Układanie pokrycia dachowego odpornego na silne podmuchy wiatru. Poradnik

Zobacz także: Przegląd dachu jesienią. Jak zabezpieczyć dach na zimę? Poradnik

Zobacz także: Jak czyścić i konserwować rynny?

Źródło: Ruukki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA