REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont pokrycia dachowego z papy – krok po kroku

Justyna Hek
papa, dach, prace na dachu Fot. Fotolia
papa, dach, prace na dachu Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dachy pokryte papą często wymagają renowacji lub całkowitej wymiany. W przypadku dachów wykonanych z papy z bitrumu niemodyfikowanego, z welonu szklanego lub z wkładką kartonową konserwację należy wykonać już po 2 – 3 latach od położenia. Nieco dłużej możemy poczekać w przypadku dachu z bitrumu modyfikowanego, na włókninie poliestrowej lub szklanej – nawet do 5 – 6 lat. Jak prawidłowo przeprowadzić remont pokrycia dachowego z papy?

Odpowiednie przygotowanie podłoża do remontu

Przede wszystkim powinniśmy sprzątnąć wszelkie drobne zanieczyszczenia na przykład liście, gruz czy gałęzie – najlepiej dodatkowo umyć dach myjką pod ciśnieniem. Jeśli na dachu występują pęknięcia wynikające z utraty elastyczności materiału należy zastosować plastyczne uszczelniacze bitumiczne lub wgrzać dodatkowe łaty z papy. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie laminatu asfaltowego. Gdy pęknięcia są spowodowane klawiszowaniem się stropów – przemieszczaniem się płyt między sobą albo samodylatowaniem, czyli ich pękaniem, powinniśmy najpierw oczyścić szczelinę z pozostałości starego materiału, pokryć pęknięcia płyt betonowych uszczelniaczem bitumicznym a następnie nakleić dodatkowy pas papy na całej długości szczeliny i mniej więcej 0,5 m poza nią. Najłatwiej poradzić sobie z odspojeniem papy – wystarczy ponownie zgrzać miejsce odspojenia lub zastosować dodatkowe uszczelniacze.

REKLAMA

Postępowanie w przypadku pęcherzy, koryt i zagłębień na papie

Jeśli okaże się, że na dachu, który chcemy poddać renowacji pojawiły się pęcherze, to znak, że pokrycie jest szczelne tylko na obszarze, na którym występują. W związku z tym powstałe pęcherze rozcinamy na krzyż – jeśli są okrągłe lub wzdłuż – jeśli mają kształt podłużny. Następnie oczyszczamy podłoże pod nimi i ponownie przyklejamy. Pamiętajmy tylko aby rozcięcie po sklejeniu wypełnić uszczelniaczem bitumicznym. Nieco inaczej postępujemy w wypadku powstawania koryt zalewowych. Tam gdzie występują będziemy musieli zerwać wszystkie warstwy pokrycia i ponownie położyć dwie z nich – podkładową i nawierzchniową. Jeśli na naszym dachu pojawiły się zastoiny wody możemy zastosować bitumiczne masy do wypełnienia podłoża lub maty z papy termozgrzewalnej.


Papy stosowane do renowacji dachu

Istnieje kilka sposobów przeprowadzenia renowacji dachu przy pomocy papy termozgrzewalnej. Po pierwsze możemy wgrzać papę renowacyjną na przekładce z papy perforowanej, po drugie rozwiązaniem jest również wgrzanie jednej całej warstwy papy nawierzchniowej, po trzecie wgrzanie, tak jak w przypadku drugiej metody, papy nawierzchniowej, ale z punktami szybkiego zgrzewania, które stworzą system wentylacji pod pierwszą powłoką. Każdy sposób renowacji dachu pociąga za sobą konieczność ułożenia dodatkowej warstwy, która zostanie położona na całej powierzchni dachu i 15 cm za jego obręb. Pamiętajmy, że przeważnie za maksymalne obciążenie naszego budynku przyjmowane jest pięć warstw papy.

Zobacz także:  Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe?

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA