reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Bosch – mistrz patentów Europy 2012

Bosch – mistrz patentów Europy 2012

Bosch w 2012 roku otrzymał 838 patentów i w ten sposób został zajął pierwsze miejsce w liczbie uzyskanych patentów. Wynik został ogłoszony przez Europejski Urząd Patentowy w Brukseli.

W 2012 roku Bosch zgłosił do opatentowania ponad 4 700 wynalazków. Europejski Urząd Patentowy zarządza centralnym przyznawaniem świadectw patentowych w 38 krajach zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Patentowej (EPO).

Grupa Bosch przeznacza rocznie ponad 8% swoich obrotów na badania i rozwój. W 2012 roku była to kwota ok. 4,5 miliarda euro. Na całym świecie w działach badawczo-rozwojowych Bosch zatrudnia ponad 42 000 pracowników, z tego 20 700 w Niemczech. Patenty chronią wyniki ich pracy przed kopiowaniem. Osoby trzecie mogą korzystać z wynalazków poprzez nabycie licencji.

Zobacz także: Lafarge: Ambasador Regionu 2012

Od patentu do produktu

Nie wszystkie dobre pomysły zostają patentami i nie wszystkie patenty stają się produktami. Jest to często bardzo żmudny proces.

– Przykładem może być elektroda w naszym filtrze cząstek stałych, umożliwiająca ograniczenie emisji pyłów zawartych w spalinach produkowanych przez kotły na biomasę zainstalowane w domach jednorodzinnych. – mówi Dietmar Steiner, jeden z wynalazców w firmie Bosch.

Spalanie w kotłach biopaliw, takich jak drewno czy Pellet, pozwala uzyskać zerowy bilans emisji CO2, jednak powstałe w wyniku utleniania części stałe niosą ze sobą szkodliwy pył.

Można go usunąć właśnie przy pomocy filtra cząstek stałych: w rurze wylotu spalin wytwarza się w tym celu silne pole elektryczne. Następnie nośniki ładunku elektrycznego łączą się z pyłem w spalinach. Elektroda przyciąga naładowane elektrycznie cząstki pyłu – wyjaśnia Steiner, fizyk pracujący w dziale badawczo-rozwojowym w Schwieberdingen, pod Stuttgartem.

Elektroda w całości pokryta pyłem wymaga oczyszczenia. Pierwsze koncepcje rozwiązania tego problemu Steiner wraz ze swoim zespołem projektowym sformułował już w roku 2006. Podczas rozpalania kotła następuje poruszenie elektrody poprzez odchylenie elementu bimetalowego. Dzięki temu pył z elektrody zostaje strząśnięty do popielnika kotła.

– Naszym celem było ograniczenie częstotliwości oczyszczania filtra do maksymalnie dwóch razy w roku – mówi Steiner.

 Filtr zatrzymuje ponad 85% drobnego pyłu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości elementów produkowanych seryjnie przez firmę Bosch udało się znacznie obniżyć koszty produkcji filtrów. Od 2015 roku w Niemczech obowiązywać będą niższe limity dla emisji drobnego pyłu. Nowy filtr cząstek stałych umożliwi spełnienie tych norm.

Pierwsze modele wynalazku powstały w 2006 roku, wniosek patentowy został złożony w 2008 roku. W roku 2010 patent na elektrodę opublikowano, ale przyznanie patentu miało miejsce dopiero w 2011 roku. Prowadzone są już negocjacje w sprawie udzielenia licencji z firmami z branży grzewczej, które są bardzo zainteresowane wykorzystaniem tej metody oczyszczania spalin.

Zobacz także: TopBuilder – nagroda dla ROCKWOOL

Źródło: Bosch

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama