| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Systemy inteligentne – polscy producenci w czołówce

Systemy inteligentne – polscy producenci w czołówce

Inteligentne budynki są coraz bardziej popularne. Czy wkrótce staną się one standardem? Jak wskazują wyniki finansowe z 2012 r, polscy producenci odnotowali znaczny wzrost sprzedaży Jeden z producentów bezprzewodowego systemu automatyki budynkowej – Fibaro odnotował wzrost sprzedaży o 450% w porównaniu z rokiem 2011.

Z przeprowadzonego w 2012 r. przez Bibby MSP Index badania wynika, że swoje towary i usługi sprzedaje za granicą 46 proc. polskich firm. Większości z nich (60%) realizuje w ten sposób mniej niż jedną trzecią całości sprzedaży. W strukturze polskiego eksportu przeważają półprodukty, surowce i mało przetworzone towary. Do znaczącej zmiany w tym zakresie może przyczynić się postęp technologiczny. Sektor elektroniki i IT stanowi pole do popisu dla rodzimych producentów.

Swoją markę za granicą systematycznie umacnia polska firma Fibar Group, specjalizująca się w branży automatyki budynkowej. W 2012 r. przedsiębiorstwo odnotowało wzrost sprzedaży swojego produktu – bezprzewodowego inteligentnego systemu Fibaro – o 450% w porównaniu z rokiem 2011. 70% sprzedaży firma zrealizowała za granicą. Produkty sygnowane marką Fibaro są dostępne nie tylko w sieci salonów w Polsce, ale też w ponad 40 krajach na całym świecie, w tym w dziewięciu z nich (Australia i Nowa Zelandia, Brazylia, Estonia, Liban, Rumunia, Singapur, Szwecja, Turcja, USA) na podstawie umów master franczyzy. Inauguracja sprzedaży systemu na rynku amerykańskim odbyła się w Las Vegas, podczas tegorocznej edycji największych na świecie targów elektroniki CES.

Zobacz także: Dopłaty do domów energooszczędnych w 2013 roku – Start!

Systematycznie wdrażamy nowe rozwiązania i pracujemy nad kolejnymi, jeszcze bardziej zaawansowanymi technologicznie elementami systemu. Rozwijając Fibaro wykorzystujemy metody stosowane przez firmę Apple. Adaptujemy i rozwijamy już istniejące technologie, starając się jednocześnie maksymalnie je upraszczać, by zarządzanie inteligentnym domem było jak najprostsze dla finalnych użytkowników. Dbamy o to, by proponowane rozwiązania były spójne i użyteczne. Istotna jest też dla nas estetyka oferowanych produktów – mówi Maciej Fiedler, prezes zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

Naszym długofalowym celem jest stanie się wiodącym dostawcą rozwiązań automatyki budynkowej na rynku globalnym. Bardzo dobre przyjęcie naszego systemu na tegorocznych targach CES tylko utwierdziło nas w tych zamierzeniach – dodaje.

Inteligencję budynkową coraz częściej traktuje się już nie jak ekstrawagancję, ale przydatne na co dzień udogodnienie. Idea mądrego domu wpisuje się bowiem w obecny model życia – ciągle brakuje nam czasu, szukamy więc rozwiązań, które pozwolą nam go zaoszczędzić. Właśnie taki jest cel funkcjonowania „mądrego” domu.

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Za pomocą inteligencji budynkowej możemy zautomatyzować określone działania wykonywane przez domowe sprzęty i instalacje – wyjaśnia Maciej Fiedler z Fibaro. – Dzięki temu dom sam decyduje o tym, kiedy włączyć lub wyłączyć światła, podlać ogród albo uzbroić alarm, a także utrzymuje właściwą temperaturę powietrza w pomieszczeniach. Dba o nasze lokum nawet wtedy, gdy nas w nim nie ma i reaguje także na nieprzewidziane sytuacje, na przykład awarie czy próby włamania – dodaje. Jednocześnie automatyka budynkowa przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacji dzięki minimalizowaniu strat energii.

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »