reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Podczas ulewnych deszczy narażeni jesteśmy na dość intensywne działanie wody. Woda wdziera się do naszych domów poprzez piwnice, może też dostawać się poprzez nieszczelny dach. Sprawdź, jak uszczelnić pokrycie dachowe, oraz jak zabezpieczyć dom przed działaniem deszczu.

Papa – jeden ze sposobów na nieszczelny dach

Papa jest materiałem znanym od bardzo dawna oraz powszechnie stosowanym. Zazwyczaj używa się jej jako zabezpieczenia przeciwwilgociowego dachu. Papę najczęściej stosuje się na dachach płaskich, gdzie układa się  ją bezpośrednio na warstwie termoizolacji. Papę możemy stosować także na dachach spadzistych.

Zobacz także: Jak konserwować, naprawiać i wymieniać papę?

Montaż papy odbywa się poprzez zamontowanie do krokwi poszycia dachowego ze sklejki płyt OSB lub drewnianych desek łączonych na pióro-wpust, a następnie przekrycia go papą.

Zobacz także: Układanie papy

Papa termozgrzewalna – najpopularniejsza z pap

Obecnie, najbardziej popularnym rodzajem papy jest papa termozgrzewalna. Papę tę przykleja się do poszycia z pomocą nagrzewnicy. Tak wykończony dach (papą termozgrzewalną) można zostawić nie dokończony przez całą zimę, z racji tego, że papa wraz z poszyciem tworzy bardzo szczelną i trwałą warstwę.

Dach pokryty papą termozgrzewalną przymocowaną do poszycia jest sztywny i wytrzymały. Niestety jest też dość ciężki, jego ciężar wynosi 15 kg/m2 co dodatkowo obciąża konstrukcje dachu. Należy o tym pamiętać chcąc wykończyć dach ciężkim pokryciem dachowym takim jak: dachówki, łupek lub blacha dachowa.

Zobacz także: Dachówka czy blachodachówka?

Folie dachowe – zabezpieczenie dachu przed wilgocią

Folie dachowe pełnią dwie funkcje. Chronią dach przed wodą deszczową, która bez ich zastosowania dostała by się do wnętrza domu  oraz  umożliwiają odprowadzenie pary wodnej z poddasza. Dzięki temu para wodna z ocieplanego wnętrza domu, nie zawilgaca dachowej warstwy ociepleniowej. Folie dachowe stosuje się na dachach spadzistych, zwłaszcza jeśli planujemy wykończyć dach dachówkami, blacho dachówką, płytami falistymi, łupkiem lub płytami cementowo-włóknowymi.

Zobacz także: Wady i zalety pokryć dachowych włóknisto-cementowych

Jeśli dach planujemy wykończyć gontem, blachą płaska lub papą – wtedy nie stosujemy folii wstępnego krycia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dach pokryty papą termozgrzewalną jest sztywny i wytrzymały. Fot. Röben
Dach pokryty papą termozgrzewalną jest sztywny i wytrzymały. Fot. Röben

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama