| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym i jak ocieplić dom o konstrukcji szkieletowej?

Czym i jak ocieplić dom o konstrukcji szkieletowej?


Dom o konstrukcji szkieletowej możemy ocieplić wełną mineralną, styropianem czy celulozą. Wybór materiału izolacyjnego będzie zależny od sposobu, w jaki chcemy ocieplić nasz budynek, możemy zastosować izolację w przestrzeniach pomiędzy konstrukcją, a także zastosować izolację w metodzie lekkiej-mokrej.

Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej szybko tracą ciepło, ale i łatwo się nagrzewają. Żeby ochronić się przed dużymi stratami ciepła, a co za tym idzie znacznymi wydatkami za ogrzewanie w okresie zimowym, należy odpowiednio zaizolować nasz budynek. Wpierw powinniśmy ocieplić to jego ściany, gdyż 40% strat ciepła z budynku odbywa się właśnie przez nie.

Możemy stosować parę rodzajów sposobu montażu izolacji termicznej na naszych ścianach o konstrukcji szkieletowej. Powszechnym sposobem jest wypełnienie wolnej przestrzeni pomiędzy konstrukcją materiałem izolacyjnym. To rozwiązanie jest średnio skuteczne z powodu powstawania dużej ilości mostków termicznych. Skuteczniejszą metodą jest – oprócz wypełnienia wolnej przestrzeni izolacją termiczną – stosowanie dodatkowej izolacji pomiędzy konstrukcją a okładziną. Mocuje się ją na ruszcie bądź do płyt OSB przymocowanych do konstrukcji ściany. Przy mocowaniu izolacji na ruszcie najczęstszym wykończeniem będzie siding bądź inna okładzina montowana na ruszcie. Natomiast w przypadku izolacji montowanej do płyty OSB, mamy do czynienia z metodą lekką mokrą, gdzie wykończeniem najczęściej pozostaje tynk.

Zobacz także: Ekspert radzi: Co zrobić przed zamówieniem domu z bali?

Do izolacji termicznej naszego domu o konstrukcji szkieletowej możemy zastosować styropian, wełnę mineralną (skalną i szklaną) czy celulozę.

Przy stosowaniu każdego materiału izolacyjnego ścian o konstrukcji szkieletowej należy zastosować paraizolację w celu uniknięcia późniejszej wilgoci czy zagrzybienia ścian.

Wełna mineralna ma podobne właściwości termiczne jak styropian. W porównaniu ze styropianem jest dużo zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną, co przy domu o konstrukcji szkieletowej też jest bardzo ważne. Wełna mineralna jest dobrym izolatorem termicznym, jak i akustycznym, łatwo się ją dostosowuje do miejsca montażu. Co ważne dla wrażliwych i cierpiących na alergię są też wełny mineralne nie pylące. Przy stosowaniu wełny mineralnej czy styropianu powstają liniowe mostki termiczne. Można ich uniknąć przez stosowanie dwóch warstw danej izolacji bądź przez zastosowanie jako izolatora celulozy. Materiał ten staje się coraz popularniejszy ze względu na swoje właściwości.

Zobacz także: Zalet i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »