REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów.
Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów. Jednak głównym źródłem wiedzy obecnie jest Internet, bez trudu można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a także wirtualne dzienniki budowy.

Dlatego coraz częściej zdarza się, że inwestor przed dokonaniem zakupu, zazwyczaj jest zdecydowany na użycie konkretnego materiału do wybudowania domu.

REKLAMA

Jakie powinny mieć parametry?

Jeśli jesteśmy zdecydowani na wybudowanie energooszczędnego budynku, musimy uwzględnić szereg elementów i to już na poziomie projektu.

Dobre parametry techniczne ściany to jeden z elementów, który składa się na energooszczędność naszego domu. Według Warunków Technicznych 2008 (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie powinien być większy niż U = 0,30 W/m2. Wymagania dla domu energooszczędnego są bardziej restrykcyjne - przyjmuje się, że współczynnik U nie powinien przekraczać wartości U = 0,20-0,25 W/m2.

Zobacz także: Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien

- Obecnie trwa tendencja do obniżania współczynnika przenikania ciepła – przyznaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Na przykład ściana z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm ma współczynnik U na poziomie 0,19. Przyjmowana norma dla budynków pasywnych jest jeszcze niższa – dodaje Jacek Szafran.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izolacja akustyczna

Podczas wybierania materiałów budowlanych należy również zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną ścian, jaką zapewniają materiały budowlane.

- W budownictwie jednorodzinnym wymagania akustyczne są mniej restrykcyjne niż w budownictwie wielorodzinnym i zależą przede wszystkim od potrzeb inwestora – mówi Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Jeżeli inwestorowi zależy na bardzo dobrym wyciszeniu budynku to godnym polecenia materiałem są bloki SILKA, które zapewniają wysoką izolacyjność akustyczną ścian, udokumentowaną odpowiednimi badaniami – dodaje Jacek Szafran.


Sprawne budowanie

Dla wykonawców istotne jest również sprawne i wygodne budowanie.

REKLAMA

- Materiał, który zachowuje tolerancję wymiarową, gwarantuje szybkość i łatwość budowy. Pozwala na precyzyjne wznoszenie ścian w krótkim czasie – potwierdza Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Plusem jest również lekkość materiału oraz stosowanie rozwiązań, które ułatwiają przenoszenie, na przykład ergonomiczne uchwyty montażowe – dodaje Andrzej Kruk.

- Kompleksowość rozwiązań to również bardzo duża zaleta materiałów budowlanych – dodaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Jeśli producent dostarcza wykonawcom cały system, łączenie z nadprożami, blokami uzupełniającymi (tzw. połówkowymi), a nawet narzędziami jest to bez wątpienia bardzo wygodne. Wykonawca nie musi szukać i kompletować sam wszystkich potrzebnych do wzniesienia ścian materiałów – podsumowuje Jacek Szafran.

Tego rodzaju system sprawdza się niezależnie od przyjętych rozwiązań konstrukcji ścian, ułatwia to formowanie bryły budynku.

Czy warto wybrać droższy produkt?

Warto zapłacić trochę więcej i wybrać materiały budowlane dobrej jakości.

- Świadomość inwestorów systematycznie wzrasta. Coraz częściej zgadzają się z twierdzeniem, że za materiały dobrej jakości warto zapłacić nieco wyższą cenę – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Szczególnie, że poniesione koszty zwrócą się w trakcie użytkowania budynku, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie – dodaje Andrzej Kruk.

Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Trzeba też pamiętać, że na koszt wymurowania 1 m2 ściany składa się również robocizna, koszty ewentualnego docieplenia i tynkowania.

Warto też sprawdzić jak wyglądają budynki wzniesione w danym systemie kilka lat wcześniej. Jeśli zastosowane materiały budowlane sprawdziły się to lepiej na nich nie oszczędzać.

Wskaźnik U to współczynnik przenikania ciepła. Wymagana wartość dla ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych to U≥0,30 W/m2. Wartość tą z powodzeniem spełniają także materiały budowlane do wznoszenia ścian jednowarstwowych, jak na przykład bloczki YTONG ENERGO 36,5 cm (U = 0,25 W/m2) oraz YTONG ENERGO 48 cm (U = 0,19 W/m2).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA