reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów. Jednak głównym źródłem wiedzy obecnie jest Internet, bez trudu można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a także wirtualne dzienniki budowy.

Sprawne budowanie

Dla wykonawców istotne jest również sprawne i wygodne budowanie.

- Materiał, który zachowuje tolerancję wymiarową, gwarantuje szybkość i łatwość budowy. Pozwala na precyzyjne wznoszenie ścian w krótkim czasie – potwierdza Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Plusem jest również lekkość materiału oraz stosowanie rozwiązań, które ułatwiają przenoszenie, na przykład ergonomiczne uchwyty montażowe – dodaje Andrzej Kruk.

- Kompleksowość rozwiązań to również bardzo duża zaleta materiałów budowlanych – dodaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Jeśli producent dostarcza wykonawcom cały system, łączenie z nadprożami, blokami uzupełniającymi (tzw. połówkowymi), a nawet narzędziami jest to bez wątpienia bardzo wygodne. Wykonawca nie musi szukać i kompletować sam wszystkich potrzebnych do wzniesienia ścian materiałów – podsumowuje Jacek Szafran.

Tego rodzaju system sprawdza się niezależnie od przyjętych rozwiązań konstrukcji ścian, ułatwia to formowanie bryły budynku.

Czy warto wybrać droższy produkt?

Warto zapłacić trochę więcej i wybrać materiały budowlane dobrej jakości.

- Świadomość inwestorów systematycznie wzrasta. Coraz częściej zgadzają się z twierdzeniem, że za materiały dobrej jakości warto zapłacić nieco wyższą cenę – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Szczególnie, że poniesione koszty zwrócą się w trakcie użytkowania budynku, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie – dodaje Andrzej Kruk.

Zobacz także: Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?

Trzeba też pamiętać, że na koszt wymurowania 1 m2 ściany składa się również robocizna, koszty ewentualnego docieplenia i tynkowania.

Warto też sprawdzić jak wyglądają budynki wzniesione w danym systemie kilka lat wcześniej. Jeśli zastosowane materiały budowlane sprawdziły się to lepiej na nich nie oszczędzać.

Wskaźnik U to współczynnik przenikania ciepła. Wymagana wartość dla ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych to U≥0,30 W/m2. Wartość tą z powodzeniem spełniają także materiały budowlane do wznoszenia ścian jednowarstwowych, jak na przykład bloczki YTONG ENERGO 36,5 cm (U = 0,25 W/m2) oraz YTONG ENERGO 48 cm (U = 0,19 W/m2).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów.
Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama