reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co oznacza określenie "budowa"?

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Jak należy rozumieć określenie „budowa”?

Budowa – wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego.

Roboty budowlane – budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Przebudowa – wykonanie robót budowlanych, w wyniku, których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Remont – wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zobacz także: Najnowsze porady remontowe

W terminie budowa pojawiają się takie określenia jak odbudowa, rozbudowa i nadbudowa, łączy je jedna cecha, wszystkie te działania budowlane zmieniają charakterystyczne parametry budynku jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość oraz liczbę kondygnacji, co jest jednoznaczne z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast np. przebudowa, która nie zmienia w znaczeniu prawa charakterystycznych parametrów budynku może być wykonana w ramach zgłoszenia zamiaru wykonania prac budowlanych, czyli należy do prac budowlanych podobnie jak remont. Należy zwrócić uwagę na sformułowania i przy wszelkich wystąpieniach do urzędu używać tylko tych, które są przewidziane przez Prawo Budowlane w kontekście do zamierzenia, które chcemy wykonać. Inaczej możemy narazić się na zwrot dokumentacji do poprawki i przedłużyć w ten sposób całą procedurę uzyskania pozwolenia na budowę.

Zobacz także: Słownik terminów budowlanych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa.
Budowa.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama