reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Co oznacza określenie "budowa"?

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Jak należy rozumieć określenie „budowa”?

Budowa – wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego.

Roboty budowlane – budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Przebudowa – wykonanie robót budowlanych, w wyniku, których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Remont – wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zobacz także: Najnowsze porady remontowe

W terminie budowa pojawiają się takie określenia jak odbudowa, rozbudowa i nadbudowa, łączy je jedna cecha, wszystkie te działania budowlane zmieniają charakterystyczne parametry budynku jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość oraz liczbę kondygnacji, co jest jednoznaczne z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast np. przebudowa, która nie zmienia w znaczeniu prawa charakterystycznych parametrów budynku może być wykonana w ramach zgłoszenia zamiaru wykonania prac budowlanych, czyli należy do prac budowlanych podobnie jak remont. Należy zwrócić uwagę na sformułowania i przy wszelkich wystąpieniach do urzędu używać tylko tych, które są przewidziane przez Prawo Budowlane w kontekście do zamierzenia, które chcemy wykonać. Inaczej możemy narazić się na zwrot dokumentacji do poprawki i przedłużyć w ten sposób całą procedurę uzyskania pozwolenia na budowę.

Zobacz także: Słownik terminów budowlanych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa.
Budowa.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama