reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Po co stosujemy folie dachowe?

Po co stosujemy folie dachowe?

Folie układane w warstwach dachu pełnią bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji dachu przed działaniem wilgoci pochodzącej z zewnątrz oraz od wewnątrz budynku. Ostateczna warstwa pokrycia dachu nie zawsze jest na tyle szczelna by samodzielnie zapewnić ochronę z zewnątrz. Pod jej powierzchnie może przedostawać się woda lub podwiewany śnieg, które następnie mogą spłynąć po folii, pod warunkiem, że ją zastosujemy.

Głównie folie dachowe można podzielić na te stosowane od wewnątrz budynku – paroizolacyjne i stosowane od zewnątrz pod warstwą pokrycia – paroprzepuszczalne. Oba rodzaje folii, mają za zadnie chronić konstrukcje dachu oraz jego ocieplenie przed wilgocią.

Folie paroizolacyjne lub inaczej nazywane paroszczelnymi (nie są one do końca szczelne, przepuszczają parę wodną w minimalnym stopniu) montowane są między ociepleniem a warstwą okładzinową, np. płytami gipsowo-kartonowymi. Chronią przed wnikaniem pary wodnej pochodzącej np. z gotowania w głąb warstw dachu i jej akumulowania. Folie te to: zazwyczaj jednowarstwowe folie z polietylenu, czasami zbrojone siatką, folie aktywne i folie pokryte warstwą aluminium. Folie aktywne regulują przepływ przez nie pary wodnej. Zbyt duża jej ilość może powodować skraplanie na warstwie folii paroizolacyjnej i zawilgocenie płyt gipsowo-kartonowych. Można je stosować tylko wtedy, kiedy pod przykryciem zastosowana jest warstwa paroprzepuszczalna. Folie z pokryciem aluminiowym oprócz izolacji przeciwilgociowej zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczenia odbijając go od swojej powierzchni.

Folie układane pod przykryciem stosowane są jako warstwy wstępnego krycia. Mają za zadanie zapobiegać przenikaniu wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachowe. Do niedawna, najpopularniejszą warstwą wodoszczelną na dachu była papa, która doskonale sprawdza się jako szczelna powłoka, ale nie przepuszcza pary wodnej od wewnątrz. Papę można ją stosować do izolacji dachów z przestrzenią nieużytkową. W przypadku poddaszy mieszkalnych stosuje się folie paroprzepuszczalne. Mogą to być folie nisko- i wysokoparoprzepuszczalne. Ich zastosowanie zależy od sposobu montażu. Jeśli układa się je na sztywnym podłożu – np. warstwa desek lub płyty OSB, można stosować folie niskoparoprzepuszczalne.

Należy przy tym pamiętać o odsunięciu warstwy ocieplenia od desek zostawiając około 2–3 cm przestrzeń wentylowaną. Rodzaje foli wstępnego krycia zależne są od rodzaju pokrycia dachu. Folie zalecane do stosowania pod pokrycia z blachy są odporne na działanie wysokich temperatur. Kolorystyka blach i długie nasłonecznienie mogą prowadzić do nagrzewania się foli. Folie przeznaczone do pokrywania warstw sztywnego wstępnego krycia (desek) są cieńsze i mniej wytrzymałe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama