reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie. Przy stosowaniu odpowiednich grubości warstw i jakości materiałów zapewnimy sobie spokój i komfort w jej użytkowaniu.


Dobór odpowiednich materiałów ich parametrów oraz ilości warstw podłogi zależny jest od poziomu wody gruntowej, warunków klimatycznych działki oraz rodzaju podłoża. Należy także zwrócić uwagę na mostki termiczne występujące na styku połączenia podłogi ze ścianami zewnętrznymi. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie izolacji brzegowej.

Podbudowa – należy ją wykonać z dobrze zagęszczonego gruboziarnistego żwiru bądź piasku. Warstwa ta pełni rolę nośną oraz chroni przed podciąganiem wody. Zalecana grubość kształtuje się w granicach 10-40 cm.
Wylewka betonowa/chudy beton – należy wykonać ją z betonu klasy C8/10 (dawniej B10) o grubości 8-10 cm. Po lekkim związaniu betonu, należy wyrównać podłoże z wystających kruszyw w celu nie zniszczenia kolejnej warstwy.
Izolacja przeciwwilgociowa – w tym przypadku stosujemy dwie warstwy folii budowlanej z polietylenu (PE) bądź papy asfaltowej. W każdym wypadku izolację należy wywinąć około 20 cm na ścianę.
Izolacja termiczna – warstwa ta chroni nas przez stratami ciepła do gruntu, dlatego też warto zainwestować i zastosować grubszą warstwę izolacji. Minimalna jej grubość to 5-6 cm, natomiast zalecana to 10-12 cm. Stosując ogrzewanie podłogowe należy wykonać warstwę nawet 20 cm. Najczęściej stosowanym materiałem izolacyjnym w tym przypadku jest styropian oraz twarda wełna mineralna. Decydując się na izolacje min 10 cm, należy układać ją w dwóch warstwach na mijankę tak aby wyeliminować powstawanie mostków termicznych.

W miejscach gdzie będą występowały większe obciążenia należy stosować izolacje o większej wytrzymałości na ściskanie. Dla styropianu oznaczenia wyglądają następująco: dla podłóg zwykłych EPS100 dla podłóg narażonych na większe obciążenia EPS200.

Izolacja przeciwwilgociowa – druga warstwa tej izolacji nie jest wymagana, jednak niejednokrotnie zaleca się dodatkowe jej stosowanie.
Szlichta betonowa – należy wykonywać ją o grubości 5-8 cm z betonu klasy C12/15 (dawniej B15). Przy zdecydowaniu się na cieńszą warstwę 5-6 cm beton należy za zbroić siatką metalową, mocowaną na specjalnych listwach dystansyjnych. Beton należy pielęgnować przez parę dni po ułożeniu.
Warstwa wykończeniowa –tę warstwę wykonujemy według własnego uznania czy przeznaczenia pomieszczenia. Można stosować kie materiały jak: gres, kamień, parkiet, panele itp.

Keramzyt jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Podczas wykonania podłogi na gruncie, zapewni zarówno wyrównanie podłoża jak i ochronę przed podciąganiem wilgoci. Zastosowanie 25-30 cm warstwy dobrze zagęszczonego keramzytu zastąpi nam parę warstw innej izolacji a przy tym zaoszczędzi sporo czasu w ich wykonywaniu. Używając keramzytu, wykonując podłogę od razu przechodzimy do warstwy z izolacją przeciwwilgociową a dalej postępujemy zgodnie z dalszymi zaleceniami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie
Odpowiednio wykonana i dobrana podłoga na gruncie ochroni nas przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci, stłumi drgania oraz nie ulegnie zniszczeniu nawet po bardzo długim czasie

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama