| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni przed działaniem wilgoci, która pochodzi z wody zalegającej w gruncie po opadach deszczu i tej bardziej groźnej – wody gruntowej, która jest szczególnie groźna kiedy jej poziom znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku.

Izolacja pionowa chroni fundament przed napierającą wodą gruntową i jej ciśnieniem hydrostatycznym i co za tym, idzie zalaniem pomieszczeń piwnicznych. Pozioma izolacja przeciwwilgociowa fundamentów, umieszczona na górnej ich powierzchni, oddziela posadowione na fundamentach ściany od wilgotnych warunków panujących w gruncie. Poprzez zjawisko kapilarnego podciągania, ściana może utrzymywać wodę na wysokości nawet kilku metrów powyżej poziomu posadowienia. Zawilgocenie ściany może powodować jej zagrzybienie i pogorszenie właściwości termoizolacyjnych. Ważne jest, aby obie te izolacje – pionową i poziomą – na trwałe ze sobą połączyć.

Podział izolacji fundamentów zależy też od rodzaju zagrożenie przed działaniem wody. Izolacja przeciwwilgociowa lekka zabezpiecza fundamenty przed wodą, która nie wywiera na nie ciśnienia. Izolację przeciwwodną średnią wykonuje się między innymi wówczas, gdy zaraz poniżej fundamentów znajduje się grunt przepuszczalny, a wyżej znajduje się warstwa gruntu nieprzepuszczalnego. Izolację przeciwwodną ciężką stosuje się ją, gdy woda gruntowa sięga wyżej poziomu fundamentów.

Do izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej służą różnego rodzaju papy, folie oraz płynne substancje w postaci mas i mikrozapraw (szlamów), którymi wykonywane są bezspoinowe i bezszwowe powłoki hydroizolacyjne. 

Przy wyborze materiałów izolacyjnych należy zwrócić uwagę na podłoże, na którym ma być ułożona. Powinno być ono odpowiednio oczyszczone, zagruntowane lub nawet uzupełnione. Wybór izolacji należy ściśle uzależnić od funkcji jaką ma pełnić (izolacja pionowa, pozioma, typ lekki lub ciężki).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni przed działaniem wilgoci, która pochodzi z wody zalegającej w gruncie po opadach deszczu i tej bardziej groźnej – wody gruntowej, która jest szczególnie groźna kiedy jej poziom znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku.
Izolacja fundamentów jest bardzo ważna, ponieważ chroni przed działaniem wilgoci, która pochodzi z wody zalegającej w gruncie po opadach deszczu i tej bardziej groźnej – wody gruntowej, która jest szczególnie groźna kiedy jej poziom znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »