reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje. Budowa domu bez piwnicy jest bardziej ekonomiczna, ale należy rozważyć czy nie pozbawi nas potrzebnych pomieszczeń gospodarczych lub nie spowoduje, że zrezygnujemy z wymarzonego przydomowego ogródka.

Piwnica kiedyś

Patrząc na budynki wykonane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu trudno znaleźć dom bez piwnicy. Był to pewien rodzaj izolacji od gruntu. Po drugie – dawne sposoby ogrzewania wymagały miejsca na składowanie opału na zimę. 

Piwnica dziś

Obecnie nowoczesne materiały budowlane, technologie wykonania izolacji fundamentów i podłóg na gruncie oraz sposoby ogrzewania budynków pozwalają zrezygnować z budowania piwnicy, co zmniejsza również koszty całej inwestycji. 

Zobacz także: Czy piwnica może stanowić dodatkowe pomieszczenie mieszkalne?

Szacuje się, że średnia cena 1m² powierzchni użytkowej piwnicy jest dwukrotnie niższa niż pozostałej części budynku, a wybudowanie piwnicy podnosi koszty budowy całego domu o około 10-20%.

Warunki terenowe

Za budową piwnicy przemawia fakt posiadania małej działki, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy. Przez budowę podpiwniczenia i ograniczenie powierzchni zabudowy domu możemy zyskać teren na ogród z tarasem. Ukształtowanie terenu może mieć wpływ na decyzję co do budowy piwnicy. Przy działkach pochyłych warto rozważyć budowę domu z częściowym podpiwniczeniem, ale należy pamiętać o kosztach związanych z posadowieniem budynku na ławach schodkowych. Z budowy piwnicy warto jednak zrezygnować, gdy na działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych. Można oczywiście wykonać izolacje, która ochroni budynek, ale jest ona kosztowna i bywa zawodna.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Obejrzyj także: Projekty domów jednorodzinnych

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje.
Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama