reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zalety domu pasywnego

Zalety domu pasywnego

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Inwestycja w dom pasywny jest współcześnie traktowana, jako nowy pomysł. W skład idei domu pasywnego wchodzą dwa najistotniejsze elementy tj. zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych-przede wszystkim energii słonecznej.

Zmiany w sprawie energii budynków

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w Dyrektywie z dnia 18 maja 2010r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków-na terenie całej Unii Europejskiej mają być wznoszone budynki o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię tzw. domy pasywne, czy też energooszczędne. Jednakże w dyrektywie celowo nie posługują się terminem „dom pasywny”, ponieważ jest to jedna z propozycji osiągnięcia standardu niskoenergetycznego.

Zobacz również: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Co to jest dom pasywny?

Termin domu pasywnego został wprowadzony przez Instytut Budynków Pasywnych wraz z systemem ich certyfikacji. Budynek pasywny w rozumieniu potocznym to ocieplony, szczelny budynek, w których zastosowano nowoczesne urządzenia do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, a także i wentylacji – z odzyskiem ciepła. Dom pasywny jest budynkiem, którego zaletą jest przede wszystkim to, iż ma on bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Jest to ogromna zaleta tego rodzaju technologii, ponieważ oznacza to przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie o technologii tradycyjnej.

Zalety domu pasywnego

Dom pasywny ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii. Dom pasywny dzięki odpowiednio zaprojektowanym ścianom zewnętrznym, minimalizuje straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Natomiast temperatura w pomieszczeniach budynku jest utrzymywana na najwyższym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła tj. światło słoneczne, urządzenia elektryczne.

Innymi zaletami domu pasywnego są:

– dom pasywny nie wymaga ogrzewania, dlatego też jest tani w utrzymaniu. Jednakże kwota ta będzie ulegała zmianie, tzn. będzie wyższa, ze względu na postępujący i nieunikniony w przyszłości wzrost światowych cen energii. Obecnie utrzymanie domu mieści się w granicy od kilkaset złotych w jednym sezonie grzewczym,
– inwestycja w dom pasywny to swego rodzaju także niezależność. Korzyści z tejże niezależności widać w tym, że z powodu np. nieuregulowania opłat, nigdy nie zostanie domownikom odcięty dopływ do gazu lub elektryczność potrzebnej do ogrzania,
– zaletą projektu domu pasywnego jest aspekt wykorzystywanej w tymże projekcie ekologii. Znaczna większość energii zużywanej w typowym gospodarstwie domowym jest wykorzystywana do ogrzania domu. Natomiast reszta energii (około 40%) to ogrzanie wody oraz praca urządzeń elektrycznych, w tym też gotowanie. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku zmniejsza emisję dwutlenku węgla, co przyczyni się do obniżenia niekorzystnego wpływu na klimat globalny.

Reasumując należy podkreślić, iż tego rodzaju inwestycja zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domów pasywnych, biorąc pod uwagę coraz bardziej narastające konflikty na arenie międzynarodowej-na tle energetycznym, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i w skali kraju.

Zobacz również: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama