| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dachy płatwiowo-kleszczowe oraz wieszarowe

Dachy płatwiowo-kleszczowe oraz wieszarowe

Pomimo swojej prostoty dachy krokwiowe nie są tak popularne i uniwersalne jak dachy płatwiowo-kleszczowe. Ich wadą jest duży stopień skomplikowania, różnorodność połączeń oraz większa ilość elementów.

W tych dachach jętka została zastąpiona dwoma kleszczami scalającymi słupek, płatew, krokiew, ewentualnie mogą wystąpić miecze.

Zadaniem płatew jest usztywnienie całego dachu w kierunku poprzecznym do wiązarów. Funkcja ta jest podobna do pracy wiatrownic, ale wymaga większego przekroju elementu, który jest zginany dwukierunkowo.

Zadaniem słupków jest dodatkowe podpieranie krokwi przy dużej rozpiętości dachu. Zadaniem mieczy jest dosztywnianie płatew i eliminowanie ich potencjalnego ugięcia.

Projekt takiego dachu jest zadaniem trudnym w obliczeniach i wymaga bardziej zaawansowanych metod i znajomości zasad mechaniki. Jest to układ statycznie niewyznaczalny, czyli do jego wymiarowania potrzebnych jest więcej niewiadomych niż klasycznych równań równowagi.
Również koszty konserwacji są wysokie. W tego typu dachach, dzięki większemu zespoleniu oraz dodatkowym słupom układ taki charakteryzuje się dużymi siłami pionowymi przekazywanym na ścianę i małymi poprzecznymi co jest ich zaletą. Wadą jest przekazywanie dodatkowych obciążeń pionowych na strop co nie może ujść uwadze w trakcie planowania, np. układu żeber stropu gęsto żebrowego.

Takie dachy stosowane są przy rozpiętościach do 16 m i kącie nachylenia od 6° do 70°.

Dachy wieszarowe stanowią ewaluacje dachów płatwiowo-kleszczowych. Mogą być jednowieszakowe, z dodatkowymi krzyżulcami lub dwuwieszakowe. Takie dachy mogą być wykonywane, gdy pomiędzy ścianami zewnętrznymi nie ma podpór. Co jest istotną różnica w stosunku do innych konstrukcji, które takich podpór wymagają co najmniej w połowie rozpiętości.

Polecamy: Pokrycie dachów stromych w zarysie

Bez podpory takie dachy mogą przykryć powierzchnie do 14 m, krzyżulce są stosowane do podtrzymywania płatew. W tym układzie belka stropowa pracuje jako ściąg. W takim układzie geometrycznym występują minimalne siły poprzeczne.

Wadą tego typu dachów jest wyjątkowy poziom trudności ich wykonanie wymaga ekipy o bardzo dużym doświadczeniu.

Czytaj także: Dodatkowe otwory w konstrukcji stropu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »