| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Zainstaluj LPG > Artykuły > Instalacja LPG niszczy silnik?

Instalacja LPG niszczy silnik?

Rynek motoryzacyjny jest pełen mitów. Wśród nich jednym z najbardziej rozpowszechnianych jest niszczycielski wpływ instalacji LPG na silniki spalinowe. Zobacz dlaczego nie warto obawiać się instalacji LPG.

Powszechnie powielana teza o niszczycielskim wpływie gazu LPG na kondycję silnika spalinowego jest skutecznie podtrzymywana, chociaż nie ma przełożenia w faktach. Postaramy się wytłumaczyć skąd się biorą takie opinie i dlaczego nie warto się pod nimi podpisywać.

Zobacz też: Jak dbać o instalację LPG?

Instalacja gazu LPG: gaz podnosi temperaturę spalania?

Opinie o negatywnym wpływie instalacji gazu LPG na poszczególne elementy silnika mają swoje źródło w przekonaniu, że spalaniu gazu LPG towarzyszy wytworzenie się wysokiej temperatury spalania (wyższej niż w przypadku spalania benzyny). Zjawisko to ma się bezpośrednio przekładać na wypalanie gniazd zaworowych i przegrzewaniu głowicy silnika. Czy to prawda? Tylko częściowo, choć tak naprawdę winę za zjawisko upatrywać należy w nieprawidłowym montażu bądź regulacji instalacji LPG. Zarówno bowiem proces spalania propanu-butanu, jak i benzyny oznacza wyzwolenie takiej samej ilości ciepła.

Zobacz też: Montaż instalacji gazowej krok po kroku

Instalacja gazu LPG : zubożenie mieszanki to problem także zasilania benzynowego

Faktycznie, istnieje pewne ryzyko, że temperatura spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej będzie towarzyszyć wytworzenie się wyższej temperatury. Wynika to jednak nie z rodzaju zasilania paliwa zasilającego silnik, a ze składu samej mieszanki. Jeśli jest ona zbyt uboga, czyli gdy zawiera ona zbyt dużo tlenu, to w trakcie jej spalania wydziela się dużo więcej ciepła, co może powodować wyższe obciążenie termiczne poszczególnych podzespołów motoru.

Zjawisko zubożenia mieszanki paliwowej może się zdarzyć zarówno w przypadku zasilania benzyną, jak i gazem LPG. Aby temu zapobiec należy wyposażyć auto w nowocześniejszą instalację. Niedoskonałość układów pierwszego typu polega na tym, że dobranie precyzyjnej dawki gazu i stworzenie na jej podstawie właściwej mieszaniny jest praktycznie niemożliwe. W teorii sytuacja taka w perspektywie wieloletniej eksploatacji może tworzyć potencjalne zagrożenie dla trwałości jednostki napędowej.

Zobacz też: Czy instalacja LPG pogarsza osiągi samochodu?

Kalibracja instalacji LPG: rozwiązanie problemu

Kluczem do sukcesu jest również właściwa kalibracja elektronicznego sterownika. Wykwalifikowany gazownik powinien prawidłowo ustawić wszystkie parametry pracy instalacji LPG, sprawdzić sposób w jaki funkcjonują kluczowe jej układy i dopełnić realizacji niezbędnych procedur związanych z jej montażem. Przy prawidłowo zamontowanej i skonfigurowanej instalacji gazu LPG nie powinny wystąpić żadne problemy z silnikiem. Dlatego warto powierzyć to zdania dobrej, autoryzowanej stacji obsługi.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK