| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Zainstaluj LPG > Artykuły > Sterownik instalacji gazu LPG - mózg systemu

Sterownik instalacji gazu LPG - mózg systemu

Aby móc zainstalować i poprawnie skomunikować ze sobą instalację gazu LPG i nowoczesny silnik spalinowy niezbędne jest wykorzystanie sterownika. Oto co warto o nim jeszcze wiedzieć!

Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania. Urządzenie to musi uwzględniać pracę wielu czujników i obwodów montowanych przez producenta danego auta, dlatego tak ważne jest aby był on jak najlepszej jakości.

Sterownik - łącznik między silnikiem a instalacją LPG

Jak działa sterownik instalacji gazu LPG? Pierwszy etap jego pracy polega na sczytaniu z czujników instalacji gazowej oraz komputera auta danych dotyczących aktualnych parametrów pracy. Na uwadze ma on przede wszystkim wartość obrotów, wysokość temperatury odczyty ciśnienia. Wykorzystując specjalne algorytmy dostrzega on obraz aktualnej sytuacji dotyczącej obciążenia motoru w danej chwili. Pozyskane dane służą precyzyjnemu ustawieniu pracy regulatora instalacji LPG, który dobiera odpowiednią dawkę gazu, decydując jednocześnie o czasie otwarcia wtryskiwaczy podczas każdorazowego cyklu napełniania komory spalania mieszanką paliwowo-powietrzną.

Zobacz też: LPG zabójcze dla silnika? Bzdura!

Sterownik – emulator, który oszukuje komputer auta

Warto wiedzieć, że sterownik pełni w układzie rolę emulatora,  który odcina w pewnym momencie wtryskiwacze benzynowe a w tym samym czasie włącza wtryskiwacze gazowe. Sterownik benzynowy nie reaguje na to w żaden sposób, z tego względu iż mieszanka dostarczana przez sterownik LPG jest na tyle optymalna, że sterownik benzynowy „nie wie” o zmianie paliwa.

Sterownik – różne funkcje i możliwości

Możliwości sterowników są wyraźnie zróżnicowane. Dla przykładu STAG-300 Premium jest w stanie współpracować z pokładowym systemem diagnostycznym auta. Co to daje? W ten sposób instalacja poza danymi dotyczącymi pracy silnika, otrzymuje również informacje na temat korekt nakładanych na dawkę paliwa. Uszczegółowione i jeszcze bardziej precyzyjne wskazówki pozwalają lepiej dobrać skład mieszanki i wykorzystać pełen potencjał instalacji LPG. W rezultacie mieszanka paliwowo-powietrzna spalana jest efektywniej, co pozwala zredukować zużycie gazu i poprawić osiągi motoru.

Zobacz też: Czy instalacja LPG pogarsza osiągi samochodu?

Sterownik – fachowy montaż kluczem poprawnego działania

Nawet najlepszy sterownik instalacji gazu LPG nie spełni swojego zdania jeśli nie zostanie prawidłowo podłączony. Instrukcja dołączana do sterowników pokazuje schemat właściwego podłączenia poszczególnych przewodów. Nie oznacza to jednak, że tego zadania powinni podejmować się domorośli mechanicy czy laicy motoryzacyjni. Lepiej i w rezultacie zazwyczaj taniej będzie powierzyć to zadanie specjaliście z renomowanego warsztatu.

Zanim sterownik trafi na rynek, jego prototyp jest poddawany wnikliwym testom. Wyniki badań muszą być miarodajne, dlatego poddawane są zróżnicowanym warunkom pracy na dłuższym dystansie.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Tagi

STAG

Zdjęcia

Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania.
Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »