| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Polscy kierowcy nie dbają o opony

Polscy kierowcy nie dbają o opony

Większość polskich kierowców nie zwraca uwagi na stan ogumienia. To wniosek jaki płynie z testów przeprowadzonych przez firmę Bridgestone w największych polskich miastach.

Wielki przegląd opon odbył się w ramach specjalnej imprezy Bridgestone Road Show. Testy przeprowadzono w Warszawie, Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. To element polityki japońskiego koncernu, który obok działalności produkcyjnej i handlowej mocno angażuje się w edukację kierowców. Celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Zobacz też: Kiedy trzeba wymienić opony – przebieg, głębokość bieżnika. Czy opony maja datę ważności?

Jednymi z najważniejszych stoisk na imprezie były mobilne warsztaty diagnostyczne, w których stan ogumienia w samochodach sprawdzali fachowcy japońskiej firmy. Łącznie sprawdzono ponad 5 300 opon. Ponad dwa tysiące z nich miało za niskie ciśnienie, około tysiąca zbyt niski bieżnik, a 140 opon kwalifikowało się do natychmiastowej wymiany.

Fachowcy są zgodni, że stan ogumienia w samochodzie ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jazda na oponach o zbyt niskim ciśnieniu, nie mówiąc o zużytym bieżniku, to nie tylko gorsze prowadzenie auta i mniejsza stabilność, ale również znacznie wydłużona droga hamowania. W skrajnych przypadkach dochodzi do pęknięcia opony w czasie jazdy a skutki takiego zdarzenia mogą być tragiczne. Niestety jak pokazały badania, większość kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy. Podobne testy przeprowadzone również w innych częściach Europy udowodniły, że średnio siedmiu na dziesięciu kierowców jeździ na oponach ze zbyt niskim ciśnieniem.

Zobacz też: Jak zużycie wpływa na pracę opony, jak zmieniają się właściwości opon z wiekiem?

Firma Bridgestone realizuje projekt Tyre Safety, który ma za zadanie uświadomienie polskim kierowcom jak ważny jest stan opon. Tyre Safety to opracowane przez inżynierów japońskiego koncernu zasady bezpiecznego serwisowania i eksploatacji opon. Co prawda namawianie do systematycznej kontroli głębokości bieżnika czy poziomu ciśnienia wydaje się być banalne, ale wyniki testów wskazują, że przypominanie o tych zasadach jest niezbędne jeśli myślimy o poprawieniu poziomu bezpieczeństwa.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większość polskich kierowców nie zwraca uwagi na stan ogumienia. To wniosek jaki płynie z testów przeprowadzonych przez firmę Bridgestone w największych polskich miastach fot. moto.wieszjak.pl
Większość polskich kierowców nie zwraca uwagi na stan ogumienia. To wniosek jaki płynie z testów przeprowadzonych przez firmę Bridgestone w największych polskich miastach fot. moto.wieszjak.pl

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »