| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Polscy kierowcy nie dbają o opony

Polscy kierowcy nie dbają o opony

Większość polskich kierowców nie zwraca uwagi na stan ogumienia. To wniosek jaki płynie z testów przeprowadzonych przez firmę Bridgestone w największych polskich miastach.

Wielki przegląd opon odbył się w ramach specjalnej imprezy Bridgestone Road Show. Testy przeprowadzono w Warszawie, Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. To element polityki japońskiego koncernu, który obok działalności produkcyjnej i handlowej mocno angażuje się w edukację kierowców. Celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Zobacz też: Kiedy trzeba wymienić opony – przebieg, głębokość bieżnika. Czy opony maja datę ważności?

Jednymi z najważniejszych stoisk na imprezie były mobilne warsztaty diagnostyczne, w których stan ogumienia w samochodach sprawdzali fachowcy japońskiej firmy. Łącznie sprawdzono ponad 5 300 opon. Ponad dwa tysiące z nich miało za niskie ciśnienie, około tysiąca zbyt niski bieżnik, a 140 opon kwalifikowało się do natychmiastowej wymiany.

Fachowcy są zgodni, że stan ogumienia w samochodzie ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jazda na oponach o zbyt niskim ciśnieniu, nie mówiąc o zużytym bieżniku, to nie tylko gorsze prowadzenie auta i mniejsza stabilność, ale również znacznie wydłużona droga hamowania. W skrajnych przypadkach dochodzi do pęknięcia opony w czasie jazdy a skutki takiego zdarzenia mogą być tragiczne. Niestety jak pokazały badania, większość kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy. Podobne testy przeprowadzone również w innych częściach Europy udowodniły, że średnio siedmiu na dziesięciu kierowców jeździ na oponach ze zbyt niskim ciśnieniem.

Zobacz też: Jak zużycie wpływa na pracę opony, jak zmieniają się właściwości opon z wiekiem?

Firma Bridgestone realizuje projekt Tyre Safety, który ma za zadanie uświadomienie polskim kierowcom jak ważny jest stan opon. Tyre Safety to opracowane przez inżynierów japońskiego koncernu zasady bezpiecznego serwisowania i eksploatacji opon. Co prawda namawianie do systematycznej kontroli głębokości bieżnika czy poziomu ciśnienia wydaje się być banalne, ale wyniki testów wskazują, że przypominanie o tych zasadach jest niezbędne jeśli myślimy o poprawieniu poziomu bezpieczeństwa.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Większość polskich kierowców nie zwraca uwagi na stan ogumienia. To wniosek jaki płynie z testów przeprowadzonych przez firmę Bridgestone w największych polskich miastach fot. moto.wieszjak.pl
Większość polskich kierowców nie zwraca uwagi na stan ogumienia. To wniosek jaki płynie z testów przeprowadzonych przez firmę Bridgestone w największych polskich miastach fot. moto.wieszjak.pl

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »