| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Sprzedaż samochodów w Polsce i Europie ciągle rośnie

Sprzedaż samochodów w Polsce i Europie ciągle rośnie

W sezonie wakacyjnym sprzedaż samochodów w Polsce i w Europie wciąż rosła. Niewielki spadek sprzedaży zanotowały rynki niemiecki i włoski.

W lipcu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 25 566 nowych samochodów osobowych, czyli o 2,9% więcej niż w tym samym miesiącu 2013 r. W sierpniu zaś Polacy zarejestrowali 20 003 osobówek (+4,9% r/r). Od początku roku z polskich salonów wyjechało w sumie 221 477 osobówek, co oznacza 15,7% dynamikę rok do roku . Tak jak się tego spodziewaliśmy, w obu miesiącach wakacyjnych zakończyliśmy sprzedaż na poziomie wyższym niż przed rokiem. Sierpień był zdecydowanie słabszy niż lipiec, ale to wynika ze specyfiki tego miesiąca, w którym najczęściej sprzedaje się najmniej aut w ciągu całego roku – mówi Paweł Gos, prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji. Na razie też nie widać dużego wpływu konfliktu za naszą wschodnią granicą na decyzje zakupowe konsumentów i firm. Polacy korzystają z nowych ofert i rabatów, które przygotowują producenci i dilerzy samochodowi – dodaje Gos.

Zobacz też: Zakup motocykla 125 ccm - na co zwrócić uwagę?

Nie we wszystkich krajach europejskich sprzedaż samochodów rośnie

Sierpień był dwunastym miesiącem z rzędu, w którym sprzedaż samochodów osobowych w UE odnotowała wzrost. Europejczycy kupili ponad 688 tys. nowych osobówek, czyli o 2,1% r/r więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Lipiec był zdecydowanie lepszy – producenci sprzedali ponad 1 mln aut osobowych (+5,6% r/r). Łącznie, po ośmiu miesiącach w UE zarejestrowano ponad 8,3 mln aut, co daje 6% dynamikę r/r.  Sytuacja na rynku sprzedaży nowych samochodów osobowych w Europie od kilku miesięcy się stabilizuje – obserwujemy comiesięczne wzrosty, ale mamy do czynienia jeszcze z niskimi wolumenami. Jednocześnie widzimy różnice między poszczególnymi krajami. I tak na zielono malują się Wielka Brytania z rekordowo niskimi stopami procentowymi i Hiszpania, w której obowiązuje system dopłat przy wymianie starego pojazdu na nowy. Czerwonym kolorem możemy zaznaczyć natomiast Włochy i Niemcy, których sprzedaż w sierpniu lekko przyhamowała – mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems.

Od stycznia do sierpnia najwięcej nowych samochodów osobowych wyjechało z salonów w Niemczech (2 mln; +2,6% r/r). Na drugim miejscu znalazła się fenomenalna Wielka Brytania z 1,5 mln zarejestrowanych osobówek (+10% r/r), która od trzydziestu miesięcy z rzędu odnotowuje wzrosty. Trzecie miejsce przypadło Francji (1,2 mln; +1,6% r/r).

Zobacz też: Skąd sprowadzić używany samochód?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »